Češka će uskoro, prvi put, poslati svog ambasadora u Prištinu pošto je posle 15 godina koliko su to imenovanje blokirali prethodni predsednici Vaclav Klaus i Miloš Zeman, sadašnji šef države Petr Pavel spreman da potvrdi predlog diplomatije i vlade.
"Predsednik Pavel spreman je da učini taj korak", potvrdila je 13. aprila portalu Seznam Zpravi, Eva Hromadkova iz pres službe novog češkog predsednika.
Da je češka vlada u sredu razmatrala imenovanje novog ambasadora, čije ime za sada, po diplomatskim običajima, se ne objavljuje, potvrdio je portalu i portparol Ministarstva spoljnih poslova Danijel Drejk.
"Ministarstvo dugoročno zagovara da diplomatski odnosi sa Kosovom budu na najvišem nivou jer je potrebno da se ispravi apsurdna stvar da Češka priznaje nezavisnost Kosova, ima u zemlji ambasadu, ali u njoj nema ambasadora", kazao je portparol.
Paradoks je i to što je kao predstavnik Evropske unije u Prištini upravo češki diplomata Tomaš Šunjog.
Češka je do sada u Prištini imala u ambasadi otpravnika poslova jer su i Vaclav Klaus i Miloš Zeman bili žestoki protivnici odluke vlade tadašnjeg premijera Mireka Topolaneka iz maja 2008. godine, da se uprkos oštrim protestima opozicije i podelama i u samoj vladajućoj koaliciji desnog centra prizna jednostrano proglašena nezavisnost Kosova.
"Volim Srbiju i Srbe, ne volim Kosovo. Zemlja na čijem čelu su ratni zločinci ne spada u zajednicu demokratskih država", kazao je tadašnji predsednik Češke Zeman tokom posete Beogradu 2019.
Vaclav Klaus je priznanje mnogo puta kritikovao, ali je takođe kazao da "zbog toga neće da ide na barikade", dok je Zeman probudio nade u Srbiji da bi Češka mogla da povuče priznanje Kosova, iako je bilo jasno da je protiv toga vlada, tada premijera Andreja Babiša, ali i većina opozicije, a da Zeman za tu odluku nema nikakve nadležnosti.
Obojica, i Klaus i Zeman, dosledno su, međutim, deceniju i po blokirali svaki pokušaj da se u ambasadu u Prištini pošalje ambasador umesto otpravnika poslova za čije postavljanje nije potrebna saglasnost šefa države.
Izvor: Beta
Foto: Evropska komisija