Specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar izjavio je 7. juna u Beogradu da je najveći izazov za Srbiju da ubedi kosovske Srbe da se vrate u institucije i da treba da učestvuju na lokalnim izborima na severu Kosova bez preduslova.
Eskobar je zajedno sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Srbije i Kosova Miroslavom Lajčakom boravio u dvodnevnoj poseti Beogradu i Prišini, tokom koje su izneli predlog međunarodne zajednice za rešenje krize na severu Kosova, koji podrazmieva smirivanje tenzija na severu Kosova, održavanje novih izbora i povratak dijalogu o normalizaciji odnosa.
"Najveći izazov za Srbiju je da ubedi kosovske Srbe da se vrate u institucije. Moramo da osiguramo da oni koji budu učestvovali na izborima i koji se vrate u institucije budu dobrodošli", rekao je Eskobar u razgovoru sa grupom novinara u Beogradu.
Eskobar je rekao da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić obećao da će uticati na kosovske Srbe da, ako ih bude, izađu na nove izbore za četiri opštine na severu Kosova.
"Moramo da deeskaliramo situaciju pod hitno, nadamo se da (albanski) gradonačelnici neće koristiti opštinske zgrade, da će se kosovska policija povući i da će demonstranti napustiti tu oblast", rekao je Eskobar.
Na pitanje kakve će biti posledice po Prištinu ako ne prihvati evropski predlog za rešenje krize na severu Kosova Eskobar je rekao da bi neprihvatanje značilo "okretanje leđa Evropi".
"Ako ne prihvate znači da jednostrano izlaze iz evroatlantskog parnerstva. Ne znam da li je još uvek bilo odgovora iz kosovske Vlade, nadam se da će Vlada prepoznati da želimo da postignemo održiv i obostrano koristan ishod za obe zemlje", rekao je.
Eskobar je istakao da je formiranje Zajednice srpskih opština pravno obavezujuće za Vladu Kosova i da ona mora biti formirana - s ovom ili nekom budućom vladom.
"Ona je u Briselskom sporazumu, u Ohridskom sporazumu, to nije sporazum Kurtija i Srbije nego Kosova i Srbije. Ako Kosovo želi da napreduje u evropskim integracijama mora da formira ZSO, pitanje je da li će se to desiti s ovom vladom ili nekom budućom vladom", rekao je Eskobar.
Na pitanje novinara kako trenutna kriza utiče na Ohridski sporazum, Eskobar je rekao da je on sveobuhvatan i važan i da se obaveze proistekle iz njega, uključujući i ZSO, mogu ispuniti vrlo brzo.
"I dalje želimo da vidimo da se dve strane fokusiraju na plan za implementaciju i dalje korake ka formiranju ZSO, i dalje mislim da većina stvari može da se ispuni do kraja ove kalendarske godine", rekao je on.
Komentarišući navode o uticaju Rusije, Eskobar je rekao da Moskva ima benefita od podela unutar Evrope i da im kriza na Kosovu koristi kako bi rekli da je Zapad neuspešan.
"To što se sada dešava na Kosovu je dugotrajan neadresiran problem između različitih grupa, bio je tamo i pre trenutne krize u Ukrajini, a ona čini problem samo bitnijim da se reši", rekao je.
On je demantovao navode da je rekao da kosovski premijer Aljbin Kurti ima dva dana da odgovori na zahteve koje su mu postavili on i evropski izaslanik Miroslav Lajčak.
Istakao je da je reč o daljim koracima jer on mora da izvesti Belu kuću, a Lajčak šefa EU diplomatije Žozepa Borela o tome da li je ostvaren napredak.
"To nije rok već sledeći korak i na osnovu mog izveštaja ćemo odlučiti o daljim koracima", rekao je Eskobar.
Lajčak je posle sastanka s Vučićem na Tviteru objavio da ceni njegovu spremnost za rešavanje krize na severu Kosova.
“Nasilje nikad nije prihvatljivo i političko rešenje trenutne krize je hitno potrebno”, napisao je Lajčak.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je posle sastanka sa izaslanicima SAD i EU da Srbija ostaje posvećena procesu dijaloga sa Prištinom i insistirao na potpunom sprovođenju dogovorenih i potpisanih sporazuma iz Brisela, na prvom mesto formiranje ZSO.
"Vučić je ponovio punu posvećenost Srbije procesu dijaloga sa Prištinom, postizanju kompromisnih i održivih rešenja u korist boljeg života i odnosa između Srba i Albanaca, a kao ključni zahtev podvukao bezbednost našeg naroda na Kosovu i Metohiji", saopštio je njegov kabinet.
Lajčak i Eskobar su prethodno u Prištini razgovarali s kosovskom predsednicom Vjosom Osmani, premijerom Aljbinom Kurtijem i predstavnicima opozicionih stranaka i Srpske liste.
Osmani je na sastanku rekla da je "kažnjavanje kriminalnih grupa i pojedinaca koji su koristili nasilje protiv policije, novinara, pripadnika KFOR-a, Euleksa i građana, jedini način za održivu i dugoročnu stabilnost", a da se novi izbori u opštinama na severu Kosova mogu organizovati u skladu sa ustavnim i zakonskim okvirom, te da je potrebno obezbediti demokratsko učešće građana koji žive u te četiri opštine.
Kosovski premijer je izrazio “bezrezervnu spremnost i nepokolebljivu dobru veru za intenzivan i zajednički angažman na deeskalaciji situacije i normalizaciji odnosa”, saopštila je kosovska vlada.
Samo vladavina prava, rekao je Kurti, može utrti put za vanredne, slobodne, demokratske i poštene izbore.
Izvor: Beta
Foto: Beta