Osnivanje Koordinacionog tela za proces pristupanja Srbije EU predstavlja reciklažu u marketinške svrhe, s obzirom da je takvo telo osnovano još pre gotovo dve decenije ali je pre tri godine ukinuto, rekao je 22. novembra stručnjak za pravo EU i potpredsednik Evropskog pokreta u Srbiji Vladimir Međak.
Vlada Srbije usvojila je dan ranije Odluku o osnivanju Koordinacionog tela za proces pristupanja EU a predloženim rešenjima je, kako je navedeno, inovirana i na celovitiji i jasniji način uspostavljena struktura, definisani su zadaci i odnos radnih tela.
Komentarišući tu odluku, Međak je za Dnevni evropski servis agencije Beta rekao da je to telo potrebno i da je bilo potrebno i pre tri godine, kada je ukinuto.
"Nije problem što su ga ponovo osnovali, problem je što su ga 2021. ukinuli", istakao je Međak.
On je podsetio da je taj sistem koordinacionog tela i saveta koordinacionog tela i pregovaračkih grupa osnovan još 2007, zahvaljujući čemu je Srbija bila jedna od najspremnijih država kandidata za pregovore.
Prema njegovim rečima, to je sistem koji apsolutno daje mogućnost kontrole procesa u svakom trenutku "jer pregovaračke grupe vode pregovore, u savetu koordinacionog tela sede šefovi radnih grupa, u koordinacionom telu sedi ministar, premijer sa ministrima, i upravlja celim procesom".
"To je ukinuto zato što neko nije shvatio čemu to služi 2021. A sad se to reciklira... jer bez toga realno ne možeš da vodiš proces" (pristupanja EU), rekao je Međak.
On je rekao da se to sada reciklira možda kako bi se EU prikazalo kao nova posvećenost Srbije reformama i evropskim integracijama, na fonu izjave predsednika od pre neki dan da će Srbija biti spremna za pristupanje EU 2026.
"To je opet jedna mimikrija, što se mene tiče, iz prostog razloga što ta 2026. nije u skladu sa našim dokumentima, jer mi smo pre mesec dana usvojili reformsku agendu koja implicira da Srbija ne može biti spremna pre 2029. godine", istakao je stručnjak za pravo EU.
Međak kaže da je, s obzirom na to da je pre mesec dana usvojen dokument koji ne podržava 2026, možda reč o želji da se nešto uradi kako bi Srbija dobila plus u Briselu.
Rekao je i da je obrazloženje da se na ovaj način bolje definišu odnosi u pregovaračkoj strukturi besmislena.
"Ako ti zaista posle deset godina moraš bilo šta da definišeš, na jasniji način uspostavljaš strukturu i definišeš zadatke, onda se postavlja pitanje šta si radio prethodnih deset godina. Tako da je to zapravo reciklaža u marketinške svrhe", rekao je Međak i ponovio da je to telo danas potrebno kao što je bilo i ranije.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta