Mađarska je spremna da više ne zavisi od ruske nafte ako EU pomogne u finansiranju njenog prelaska na druge isporučioce, sudeći prema direktoru grupe Mol.
Izvršni direktor za strateške operacije u Molu Đerđ Bača (György Bacsa), prvi čovek jedine mađarske rafinerije koja prerađuje rusku sirovu naftu, rekao je da je taj džin u sektoru nafte i gasa otvoren za diversifikaciju svojih isporuka pre 2027, nezvaničnog roka EU da se zaustave kupovine ruske nafte.
Mađarske rafinerije mogle bi "da budu spremne za rad bez ruske sirove nafte do kraja 2026. godine", rekao je Bača, preneo je 20. novembra briselski Politiko.
Međutim, dodao je, to će zahtevati "keš" EU. S obzirom da tehnološki zahtevi uključuje 500 miliona dolara za adaptaciju Molove rafinerije da prerađuje druge vrste sirove nafte, Bača je rekao da EU treba da pomogne sa "par stotina miliona".
Mol inače ima rafineriju za preradu ruske sirove nafte i u Slovačkoj.
Trenutno "ne dobijamo ništa jer se radi o preradi, tako da ne ispunjavamo uslove za neku pomoć EU, čak i kada se radi o razdvajanju izvora, čak i ako je u pitanju sigurnost snabdevanja", rekao je Bača. "Tako da to radimo našim tempom i onim što možemo da priuštimo", dodao je.
Mađarska je jedna od nekoliko članica EU kojima je još dozvoljeno da uvoze rusku naftu. EU je 2022. zabranila sav uvoz preko mora ali je odobrila izuzeće za naftu koja ide cevovodima, uključujući u Mađarsku koja se i dalje mnogo oslanja na Moskvu kada je reč o nafti.
Za sada Mađarska nije pokazala interesovanje da napravi otklon od ruske nafte, čak je i postala više zavisna. Bača je rekao da brine da će EU ili odrediti krajnji datum ili preduzeti više kaznenih mera u međuvremenu.
"Strahujemo da bi derogiranje moglo da bude završeno bez rešenja za dugoročne konkurentne izvore sirove nafte", rekao je Bača koristeći termin EU za izuzeće od sankcija, preneo je Politiko.
U međuvremenu je budući evrokomesar za klimu Dan Jergensen najavio da će predstaviti mapu puta kako blok može da okonča preostale kupovine ruskog fosilnog goriva.
Bača je upozorio da taj plan mora da računa na regionalne razlike. Jergensen "želi da ima rok i to za Zapadnu Evropu i Dansku izgleda lako", rekao je Bača i dodao da to nije slučaj sa Slovačkom i Mađarskom.
Briselski portal dalje piše da je Mađarska, dok su druge članice iz Centralne Evrope, poput Češke, smanjile uvoz ruske sirove nafte, znatno povećala kupovine od Moskve. Takođe je potpisala novi ugovor sa Gaspromom za vremenski ograničene isporuke.
Mol trenutno ima dugoročni ugovor za sirovu naftu sa Lukoilom, najvećom ruskom privatnom naftnom kompanijom, koji ističe u junu 2025. Bača je rekao da će Mol obnoviti taj ugovor ako je to "pravno izvodljivo".
Stručnjaci kažu da je nastavak uvoza delom rezultat cene sa popustom koju Mađarska dobija za rusku sirovu naftu.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay.com