Vodeće energetske kompanije Centralne Evrope pisale su šefici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen da pokušaju da produže ugovor o tranzitu ruskog gasa preko Ukrajine. To je poslednji pokušaj regiona da obezbedi kontinuirane isporuke iz Rusije.

U pismu Fon der Lajen, firme koje se bave isporukom gasa, operatori mreža i industrijski potrošači iz Mađarske, Slovačke, Austrije i Italije navode da kraj ugovora može da "komplikuje isporuke gasa" i ima za posledicu skuplji gas za evropske potrošače, prenosi briselski Politiko.

Slovačka i Mađarska, koje vode prema Rusiji prijateljski Robert Fico i Viktor Orban, mesecima traže da se obnovi ugovor potpisan između Kijeva i Moskve 2019. koji omogućava prelazak gasa preko Ukrajine do Evrope. Te dve zemlje kažu da kraj ugovora predstavlja pretnju za njihovu bezbednost isporuka i da će doneti veće cene energije usred zime.

SPP, slovački državni snabdevač koji je i potpisnik pisma, upozorio je u saoštenju da bi zamena izgubljenih isporuka koštala "više od 220 miliona evra".

Pismo su potpisala i tela koja predstavljaju austrijsku industriju i italijanske firme koje troše mnogo gasa.

Komisija u međuvremenu ponavlja da se blok neće suočiti sa ozbiljnim posledicama ako se priliv gasa preko Ukrajine zaustavi i odbija da pomogne da se pregovara o produženju ugovora.

I eksperti sumnjaju da bi kraj ugovora imao dramatične posledice po Budimpeštu i Bratislavu, piše Politiko.

Ukrajinski stručnjak za energetiku i bivši direktor državnog operatora za gas Sergij Makogon smatra da se Slovačka verovatno neće suočiti sa skokom cena i manjkom isporuka kada ugovor istekne ali da će izgubiti oko 1,5 milijardi dolara godišnje od preprodaje i tranzita ruskog gasa.

"Glavni razlog za Slovačku da traži nastavak (ugovora) je čisto ekonomski", rekao je Makogon.

U nacrtu pisma šefici Komisije, u koji je Politiko imao uvid, pominjale su se i češke, nemačke i ukrajinske energetske kompanije kojih u konačnoj verziji nema. U toj verziji je i potpis državne moldavske kompanije Molodvagas koji je takođe nestao iz verzije objavljene 17. decembra.

Makogon kaže da je to zbog toga što se slovačka firma verovatno nadala većoj podršci ali da nije uspela da je zadobije.

Za razliku od Centralne Evrope, Moldavija će verovatno biti pogođena prekidom isporuka ruskog gasa jer otcepljena proruska teritorija na istoku zemlje Pridnjestrovlje koristi značajno subvencionisani ruski gas koji stiže preko Ukrajine, rekao je Makogon.

On je rekao da bi, s obzirom da se ne vidi alternativa za period posle januara, Moldavija mogla da ostane bez isporuka, što bi primoralo vladu da kupuje skuplji gas na tržištu EU da pokrije 70% potreba u zemlji.

Komisija nije želela da komentariše pismo, kao ni Moldovagas, slovačka i mađarska vlada i njihove energetske firme SPP, Eustrim, MVM i Mol.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: EU