Evropske kompanije moraju da budu brže u Kazahstanu, koji je spreman da isporučuje 21 od 34 kritična minerala, ili će izgubiti poziciju u odnosu na kineske i američke konkurente koji su već korak ispred EU u istraživanju kazahstanskih sirovina.
Na nedavnom skupu u organizaciji briselskog Euraktiva o tome kako EU i Kazahstan mogu da sarađuju kako bi obezbedili stabilan lanac snabdevanja kritičnim sirovinama, metalima i srodnim proizvodima, šef Grupe za istraživanje klime i energije na Norveškom institutu za međunarodne poslove Roman Vakulčuk rekao je da je Centralna Azija "geopolitička vruća tačka" u pogledu kritičnih materijala.
"Činjenica da Kazahstan ima toliko minerala koji su relativno blizu čini ovu zemlju jedinstvenom. Može se posmatrati kao centar za mnoge minerale na jednom mestu i potencijalni investitori to treba da uzmu u obzir", rekao je Vakulčuk.
Da je EU spora u odnosu na konkurente, smatra i zamenik direktora Evroazijske grupe za resurse (ERG) Daren Mendešev.
"EU ima prednosti ali se, generalno, igrači iz drugih delova sveta sada aktivnije angažuju sa Kazahstanom. To uključuje kompanije iz Kine, SAD i Australije", rekao je taj stručnjak u debati "Kritične sirovine - Kako EU i Kazahstan mogu da sarađuju?".
Bajurzan Mukajev iz Kazah investa rekao je da zemlja "očekuje više od EU", posebno kada je reč o transferu nove tehnologije za rudarski sektor.
Mukajev je pozvao evropske kompanije da investiraju u Kazahstavu i ukazao na digitalnu platformu sa više od 40.000 izveštaja na kojoj zainteresovani mogu da se upoznaju sa geološkim materijalom zemlje i izaberu najbolju opciju, preneo je Euraktiv.
On je takođe pozvao evropske kompanije da dele tehnologije u oblasti vađenja kritičnih elemenata podsetivši da je Kazahstan spreman da isporučuje 21 od 34 kritične sirovine i da, za sada, proizvodi 19 tih sirovina.
Vakulčuk je dodao da EU, ako želi da u punoj meri koristi kazahstanske kritične minerale, može da postane važan izvor globalne diversifikacije lanaca snabdevanja i može da učini postojeće lance otpornijim.
Tim liderka za Bliski istok i Centralnu Aziju u DG INTRA Ingrid Kelhol rekla je da angažovanje EU ne treba da bude samo na ekstrakciji kritičnih minerala, već i kod investiranja u prerađivačke kapacitete u zemlji.
"Akt o kritičnim sirovinama (CRMA) obezbeđuje izbor strateških proizvoda. Kazahstan je dao neke konkretne predloge. Ti projekti treba da imaju za cilj ekstrakciju, preradu i recikliranje", rekla je ona.
Ona je pomenula ugovor vredan tri miliona evra sa EBRD o implementaciji projekata koji imaju za cilj promovisanje najboljih praksi i tehnologija za istraživanje, vađenje, rafinaciju i preradu kritičnih sirovina.
Kelhol je rekla i da Forum za strateško partnerstvo za kritične sirovine, čiji je Kazahstan deo, otvara mnoge mogućnosti za saradnju.
"Jasno sam čula poruku da treba brže da delujemo... Imamo sve alate na mestu. Nadamo se da će evropske kompanije u potpunosti iskoristiti ono što je dostupno", rekla je Kelhom, preneo je briselski portal Euraktiv.
Ukazujući na nedostatak konkretnih projekata i inicijativa, Vakulčuk je zatražio od EU da pojača saradnju u podršci Kazahstanu visokokvalifikovanom radnom snagom i promoviše edukaciju o tehnologijama za čistu energiju.
"Modernizacija postojećih objekata je važna za Kazahstan. Različiti materijali imaju različite vremenske okvire od istraživanja do isporuke. Sve odluke koje se sada donose su izuzetno važne i biće teško promeniti ih kasnije", objasnio je Vakulčuk.
Priznajući potrebu Kazahstana da mapira i odredi strategiju za svoje minerale, Vakulčuk je rekao da bi zemlja mogla imati koristi od aktivnijeg angažovanja EU koja može da pomogne u izgradnji kapaciteta.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay.com