Norveški političari opiru se pokušajima da se implementiraju ključni energetski zakoni EU koji bi čvršće integrisali zemlju u evropska tržišta električne energije.

Norveška nije članica EU ali jeste Evropskog ekonomskog prostora (EEA). Konkretno, radi se o sprovođenju zakona EU o energetskoj efikasnosti, tržištu energije i obnovljivoj energiji koje je Evropska komisija predložila 2019.

"Mislimo da je pogrešno predati više ovlašćenja EU i da treba da idemo u suprotnom smeru", rekao je norveški ministar finansija Trigve Slagsvold Vedum iz Partije centra, preneo je briselski portal Euraktiv.

On je istakao da bi usvajanje tih zakona povezalo Norvešku sa "nefunkcionalnim" tržištem električne energije.

Politika električne energije je "mejnstrim" u veoma elektrifikovanoj Norveškoj u kojoj cena struje neposredno utiče na svakodnevni život. Kako se navodi, dve trećine domova greje se toplotnim pumpama a gotovo svaki novi prodati automobil je električni.

U decembru je cena struje prelazila 100 evra za MWh, što je uzbunilo zemlju. Tada je ministar energetike Terje Asland pokrenuo debatu da li su za to krive energetske veze Norveške sa Evropom.

Zahvaljujući obilnim resursima hidroenergije, Norveška je vodeći izvoznik struje okolnim zemljama ali kada pomaže susedima da popune manjkove u isporukama energije, cene u toj zemlji rastu.

Asland je rekao da će preseći kabl do Danske "ako se pokaže da to doprinosi visokim cenama".

Istovremeno premijer Jonas Gar Stere kaže da Oslo dobija signale iz EU sa različitih nivoa da bi to što nema implementacije moglo loše da utiče na sporazume koje Norveška želi.

"Norveška je istorijski spora u primeni energetskih i klimatskih zakona", rekla je Elin Lerum Boason sa Univerziteta u Oslu.

Međutim, dodala je, sa rastućom geopolitičkom nestabilnošću "sprovođenje zakona EU, i time bliže usklađivanje sa Briselom, visoko je na agendi Radničke partije" (jednog koalicionog partnera u vladi).

EU tek treba da zauzme zvaničan stav o propustu Norveške da usvoji zakone, piše Euraktiv.

Očekuje se da sprovođenje eneretskih zakon EU bude tema u kampanji pred izbore u septembru. Vedum traži da se "odloži ceo paket do posle izbora".

U međuvremenu je Radnička partija počela da sprovodi manje kontroverzne zakone o obnovljivim izvorima i energetskoj efikasnosti.

Međutim, Norveška će uskoro morati da se pozabavi sa više energetskih zakona EU koji udvostručuju integraciju.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Evropska komisija