Nacionalni konvent o Evropskoj uniji (NKEU) upozorava domaću i međunarodnu javnost, a posebno zainteresovane institucije Evropske unije da Odbor za kulturu i informisanje Narodne skupštine Republike Srbije ozbiljno narušava kredibilitet procesa izbora novog sastava Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).

Uz činjenicu da Savet REM-a trenutno ne postoji, zbog nezakonitog kašnjenja Odbora da raspiše izbore za nove članove, NKEU podseća da je izbor nezavisnog i profesionalnog sastava Saveta REM-a, jednaod ključnih obaveza iz procesa pristupanja Evropskoj uniji na koju su se institucije Republike Srbije obavezale u okviru pregovaračkog poglavlja 23.

Ona je dodatno potvrđena kroz uključivanje ove aktivnosti u Reformsku agendu koju je usvojila Vlada Srbije kao instrument za korišćenje fonda od 1,6 milijardi evra iz Plana rasta za Zapadni Balkan, a potom i u neformalni dokument (non-paper) koji je državama članicama Evropske unije prosleđen u okviru pregovora o otvaranju klastera 3.

Takođe, osiguravanje nezavisnosti REM-a je jedna od najvažnijih preporuka i deo procesa kojim koordinira Narodna Skupština nakon izveštaja ODIHR-a, kako bi se obezbedili fer i slobodni izbori.

REM je najvažnija institucija za osiguravanje medijskih sloboda i profesionalnih medijskih standarda, a zakonitost izbora članova njegovog sastava prvi je korak ka ostvarivanju uslova za ostvarivanje te uloge.

Proces izbora članova novog sastava, koji je kasnio nekoliko meseci, dešava se u uslovima duboke političke i društvene krize u Srbiji. Zbog toga, Narodna skupština dodatno mora da vodi računa o sopstvenom i integritetu zakonodavnih procesa, umesto da ih urušava ubrzanim postupcima odlučivanja i neregularnostima tokom izbora najvažnije institucije čije su ingerencije odnose na osiguranje i zaštitu medijskog prostora.

Posebno smo zabrinuti zbog brojnih nepravilnosti u dosadašnjem procesu, koje se odnose na ispunjavanje zakonskih kriterijuma za izbor od strane pojedinih kandidata i njihovih predlagača koje su konstatovane u izveštaju Građanskih inicijativa, koordinatora Međusektorske radne grupe za slobodu izražavanja i medija.

Ukoliko narodni poslanici u završnoj fazi procesa izaberu neke od 17 kandidata koji ne ispunjavaju predviđene kriterijume, nezavisnost i integritet novog sastava REM-a biće dovedena u pitanje. NKEU je, kao najveća mreža organizacija civilnog društva koje su okupljene oko praćenja procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji, više puta do sada upozoravala sve relevantne aktere na neinkluzivnost zakonodavnih aktivnosti pod izgovorom ispunjavanja rokova prema Evropskoj komisiji i ubrzavanja procesa evropskih integracija.

Ako se i izbor novog Saveta REM-a bude odvijao na ovaj način, za posledicu će imati nezakonit rezultat pa ne može biti odgovarajući indikator za ocenu uspešnosti ispunjavanja obaveza Republike Srbije – ni u ostvarivanju obaveza iz poglavlja 23, niti implementaciji Reformske agende, a na kraju, ni u ispunjavanja preporuka ODIHR-a. NKEU će nastaviti da prati proces izbora novog sastava REM-a i o tome obaveštava javnost i relevantne domaće i međunarodne aktere.

Saopštenje Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji