Savet Evropske unije usvojio je paket novih pravila koja treba da zaštite građane i finansijski sistem EU od pranja novca i finansiranja terorizma. Stroža pravila predviđaju ograničenje za gotovinska plaćanja na 10.000 evra, kao i uspostavljanje nove Uprave za borbu protiv pranja novca i finansiranje terorizma (AMLA).

AMLA će imati ovlašćenja da izriče sankcije i kazne, njeno sedište biće u Frankfrutu, a počeće da radi sredinom 2025.

Nova uprava će imati direktno i indirektno pravo nadzora nad institucijama finansijskog sektora koje imaju zakonsku obavezu da obrate pažnju na rizike. Među njima su financijske institucije, banke, agencije za nekretnine, kazina i trgovci.

Novim paketom su pravila protiv pranja novca proširena na nove obveznike, kao što su većina kripto-sektora, trgovci luksuznom robom i fudbalski klubovi i agenti.

Pored nadzornih ovlašćenja, u slučajevima ozbiljnih, sistematskih ili ponovljenih kršenja direktno primenjivih zahteva, AMLA će moći da izrekne novčane sankcije obveznicima.

AMLA će pružati pomoć i u drugim sektorima poslovanja i biće ujedno i kooordinator službi finansijske kontrole u članicama EU.

Regulativa, između ostalog, postavlja strože zahteve za dužnom pažnjom, reguliše stvarno vlasništvo i postavlja ograničenje od 10.000 evra za gotovinska plaćanja.

"Uredba prvi put potpuno usklađuje pravila protiv pranja novca u celoj EU, zatvarajući rupe u zakonu za prevarante", navodi se u saopštenju Saveta EU.

Sva pravila koja važe za privatni sektor biće preneta u novu regulativu koja se direktno primenjuje.

"Direktiva će poboljšati organizaciju nacionalnih sistema za borbu protiv pranja novca postavljajući jasna pravila o tome kako zajedno rade finansijske obaveštajne jedinice (nacionalna tela koja prikupljaju informacije o sumnjivim ili neuobičajenim finansijskim aktivnostima u državama članicama) i supervizori", saopšteno je.

Odluka Saveta EU je poslednji korak u postupku usvajanja. Nova pravila će po objavljivanju u Službenom listu EU stupiti na snagu, a Uredba će početi da se primenjuje nakon tri godine.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: European Commission