Za razliku od ranijih bezuspešnih kandidatura Nemačke za domaćina Olimpijskih igara, podrška među stanovnicima je sada vrlo velika i to na teritoriji cele zemlje, a posebno u pokrajinama i gradovima koji su favoriti da ugoste tu međunarodnu sportsku manifestaciju, piše portal table.media.
U celoj Nemačkoj ideja organizovanja Olimpijade uživa podršku dve trećine građana (68%), piše 2. jula berlinski portal pozivajući se na reprezentativnu anketu koju je agencija Forsa sprovela za nemački olimpijski savez DOSB.
Sa prosečnim postotkom od 82%, mladi Nemci uzrasta 14 do 19 godina posebno su skloni da njihova zemlja bude domaćin Olimpijade. Stariji su malo skeptičniji, a ponajviše građani stariji od 60 godina među kojima je za tu ideju 60%.
Dosadašnje kandidature Berlina (2000 i 2004.), Lajpciga (20012) i Minhena (Za Zimske Olimpijske igre 2018 i 2022) propale su delom i zbog otpora samog stanovništva.
Sada se u Berlinu za organizaciju Olimpijskih igara izjasnilo 67% građana, ali je na još veči pristanak ideja naišla u Bavarskoj (72%), u razvijenoj zapadnoj pokrajini Severnoj Rajni-Vestfaliji (71%) i u Hamburgu (70%).
Ipak, i te pokrajine i gradovi-pokrajine planiraju za kraj ove ili za sledeću godinu posebno izjašnjavanje svojih stanovnika o tom pitanju, piše table.media.
Nemačka planira da se kandiduje za igre 2036. godine, 2040. godine ili 2044. godine. Skupština DOSB će u septembru odlučiti o nemačkom kandidatu.
U Nemačkoj su Letnje Olimpijske igre poslednji put održane 1972. godine u Minhenu.
U praksi se do sada širom sveta pokazalo da nije prošla nijedna kandidatura ako iza sebe nije imala većinu stanovnika zemlje kandidata.
Troškovi organizovanja Olimpijade iznosili su na poslednjim igrama u Parizu nešto više od četiri milijarde evra. Čista zarada se procenjuje na manje od 80 miliona evra.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay