SAD i Ukrajina su na klimatskoj konferenciji UN COP29 u Bakuu najavili tri projektna partnerstva u okviru Temeljne infrastrukture za odgovorno korišćenje programa tehnologije malih modularnih reaktora (FIRST), saopštio je Stejt department.
Partnerstva će pomoći Ukrajini da se pozicionira kako bi preuzela vodeću ulogu u obezbeđenju sigurne nuklearne energije i dekarbonizaciji industrije.
Sa 30 miliona dolara iz saradnje FIRST biće podržana tri projekta. Prvi se odnosi na drugu fazu projekta najavljenog na COP27 a reč je o izgradnji pilot postrojenja u Ukrajini radi demonstracije proizvodnje čistog vodonika i amonijaka, ključnih sastojaka poljoprivrednog đubriva, korišćenjem bezbedne tehnologije malih modularnih reaktora.
Taj projekat sprovodi multinacionalni javno-privatni konzorcijum u kome su Japan, Južna Koreja, Ukrajina i SAD.
Projekat Feniks - Ukrajina ubrzaće tranziciju ukrajinskih elektrana na ugalj na bezbedne nuklearne elektrane sa malim modularnim reaktorima koje koriste postojeću infrastrukturu i uz prekvalifikaciju postojeće radne snage, saopštio je Stejt department.
U okviru projekta će biti urađene studije lokacije i izvodljivosti, razvijena sveobuhvatna strategija integracije mreže i pružene savetodavne usluge za prelazak sa uglja na male modularne reaktore.
Treći projekat odnosi se na razvoj mape puta i pružanje tehničke podrške za obnovu, modernizaciju i dekarbonizaciju ukrajinske industrije čelika sa malim modularnim reaktorima. Ta mapa će otvoriti put za korišćenje čiste struje, toplote i vodonika iz malih modularnih reaktora za čistu proizvodnju čelika.
FIRST podržava zemlje da istraže potencijale za male modularne reaktore kako bi ispunile ciljeve energetske bezbednosti i čiste energije u skladu sa najvišim standardima nuklearne bezbednosti i neproliferacije.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay.com