Novi nemački fudbalski prvoligaš St. Pauli neguje veze sa američkim pank bendom Bad Religion i u prodavnicama za svoje fanove nudi i majice sa logom tog benda, precrtanim hrišćanskim krstom, što je naišlo na brojne kritike, između ostalog i bivšeg igrača tima i mladog reprezentativca Nemačke Erika da Silve Moreire.

Predsednik kluba Oke Getlih je za agenciju dpa rekao da je kritika religije ili odbacivanje religije u demokratskoj zemlji apsolutno dozvoljena stvar, i to bez obzira o kojoj se religiji radi - hrišćanstvu, judaizmu, islamu  ili nekim drugim. On je, međutim, naglasio da to ne znači da je neko protiv slobode veroispovesti.

"Svaki čovek ima pravo na slobodu veroispovesti, i to naravno poštujemo", rekao je Getlih, ali istovremeno se mora poštovati i kritika religije.   

Moreira, koji sada igra u engleskom Notinghem Forestu, na instagramu je napisao da je taj logo ne samo kontroverzan i u suprotnosti sa njegovim ličnim uverenjima, nego i sa vrednostima za koje veruje da Sankt Pauli pokušava da širi. On je izrazio negodovanje zbog, kako je rekao, zloupotrebe hrišćanskog simbola.

I na internetu su pojedini korisnici izrazili negodovanje, iako je Sankt Pauli, klub iz dela Hamburga čuvenog po muzičkim klubovima i nekadašnjoj četvrti "crvenih svetiljki", poznat po tome što otvoreno progovara o različitim društvenim temama.

St. Pauli je saradnju sa grupom Bad Religion objasnio tesnim vezama sa klupskom i muzičkom scenom. Klub koji se popeo iz druge lige saopštio je da se zalaže za umetničku slobodu i da je njegova istorija od 1980-ih "neraskidivo" povezana sa pank pokretom.

Ime benda je izabrano da bi provociralo i ono se suprotstavlja svim religijama i autoritetima što je srž panka, a krst su izabrali jer je hrišćanstvo dominantna veroispovest u Americi, saopštio je klub.

I Moreira, koji je rođen u Hamburgu, priznao je da je siguran da nije bila ničija namera da nekoga uvredi ili marginalizuje, ali da strahuje da se mnogi tako osećaju.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: CJA Chronik/Ernst Schacht