Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja imenovao je 6. januara prvi put u istoriji Vatikana jednu ženu na čelo nekog dikasterijuma, što bi bilo uporedivo sa funkcijom ministra u drugim državama.

Papa je Italijanku Simonu Brambila, časnu sestru iz misionarskog reda Konsolate imenovao na čelo dikasterijuma za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života, objavio je Vatikan njuz, ističući da je reč o istorijskom događaju.

Brambila se godinama bavila misionarskim radom među mladima u Mozambiku, a zatim je doktorirala psihologiju na Vatikanskom Univerzitetu Gregorijana gde je bila i profesor.

Dikasterijumi su se do 2022. godine nazivali kongregacije i čelna mesta su uvek bila rezervisana isključivo za muškarce, i to kardinale i biskupe.

Papa Franja je od početka pontifikata povećao prisustvo žena, kako redovnica tako i laikinja, u poslovima Vartikana. Prema podacima Svete stolice njihov je procenat od 2013. do 2023 porastao sa 19,2 odsto na 23,4 odsto.

Apostolskom poslanicom "Praedicate evangelium" iz 20022. omogućio je da laici, dakle lica koja nisu sveštenici, uključujući i žene, a ne kao do tada samo kardinali i biskupi, vode dikasterijume i postanu prefekti.

Papa je 2016. imenovao Barbaru Jutu za direktorku vatikanskog muzeja, što je i inače funkcija koju obavljaju laici, a 2022. godine časnu sestru Rafaelu Petrini za generalnu sekretarku Uprave države Vatikan. Postoji i nekoliko podsekrtetarki u dikasterijumiima, a žena je i zamenica direktora kancelarije za štampu Vatikana.

Još jedan broj žena zauzima istaknute položaje u Vatikanu, što je nekada bilo nezamislivo. Od kako je papa to omogućio nekoliko je osoba koje nisu klerici vodi dikasterijume, pa je tako laik Paolo Rufini šef "ministarstva" za komunikacije, a Kabaljero Ledo vodi vatikanski dikasterijum za ekonomiju.

Izvor: Dnevni evropski servis

 

Foto: Vatican News