Nastojanje američke administracije predsednika Donalda Trampa da ukine programe diverziteta, jednakosti i inkluzije u kompanijama nije dobro primljeno u Evropi. Posle Francuske i Španije, i Belgija je odbacila pritisak iz Vašingtona, ističući da će nastaviti politiku nediskriminacije.

"Imamo kulturu nediskriminacije u Evropi i moramo je nastaviti. Nemamo šta da naučimo od šefa Amerike", rekao je belgijski ministar finansija Jan Jambon za televiziju RTL-TVi

Ministar spoljnih poslova Maksim Prevo i ministar za jednake mogućnosti Rob Benders su u zajedničkom saopštenju izrazili žaljenje što su SAD, koje su u prošlosti bile pionir zajedničkih vrednosti kao što je različitost, sada napravile korak unazad, prenela je novinska agencija Belga.

"Belgija neće učiniti isto", rekli su ministri i dodali da se belgijska vlada zalaže za jednake mogućnosti za sve.

Oni su ocenili da podrivanje programa inkluzije šteti ne samo samim kompanijama, već i široj saradnji EU i SAD i da će Belgija nastaviti da radi na otvorenom i inkluzivnom poslovnom okruženju.

"Raznolikost nije pretnja, nego suštinska prednost za ekonomski rast, konkurentnost i socijalnu koheziju", istakli su u saopštenju i dodali da je vlada izrazila svoju zabrinutost američkoj ambasadi.

Nekoliko evropskih kompanija dobilo je pismo i upitnik od američke vlade o tome da li imaju programe protiv diskriminacije koji bi, ako postoje, mogli da utiču na saradnju sa vladom SAD.

Prema pisanju francuskog lista Figaro, dokument se odnosi na izvršnu naredbu koju je Tramp potpisao u januaru, a kojom se prekidaju programi diverziteta, jednakosti i inkluzije unutar američke savezne vlade i koja se takođe "odnosi na sve dobavljače i pružaoce usluga vladi SAD, bez obzira na njihovu nacionalnost i zemlju u kojoj posluju".

Na taj zahtev je slično Belgiji odgovorila i Francuska.

"Američko mešanje u politiku inkluzije francuskih kompanija je neprihvatljivo", saopštilo je francusko ministarstvo trgovine.

Francuski ministar spoljne trgovine Loran Sen Martin izjavio je 31. marta da Francuska neće praviti kompromis i da će od američkih kolega tražiti objašnjenje u vezi s pismom, prenosi AP.

On je rekao da zahtevi uključuju napuštanje politike inkluzije koja je deo zakona Francuske i EU, kao što su rodna jednakost, borba protiv diskriminacije i rasizma ili promocija različitosti kako bi se pomoglo osobama sa invaliditetom.

"Sve ovo je napredak koji pre svega odgovara našim francuskim vrednostima, ponosni smo na to i ne želimo da pravimo kompromis u vezi sa tim. Ne možemo preko noći da prekinemo primenu sopstvenih zakona", rekao je Sen Martin za RTL.

Gradonačelnik Barselone Žaume Kolboni rekao je prošle nedelje da će se gradske vlasti odupreti Trampovom napadu na inicijative diverziteta, jednakosti i inkluzije, koje uključuju kulturni program koji organizuje grad.

"Nećemo napraviti ni jedan korak unazad u promovisanju jednakih mogućnosti. Održaćemo program jer ova naredba nema pravni status niti demokratski legitimitet" rekao je on.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta/AP