Polazna ocena stanja u oblasti biznisa i ljudskih prava u Srbiji, koju je pripremio Beogradski centar za ljudska prava, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), predstavljena je 23. decembra, na istoimenoj konferenciji u Beogradu. Ova analiza predstavlja osnovu za dalju procenu usklađenosti zaštite od korporativnih kršenja ljudskih prava koju obezbeđuje Srbija sa zahtevima Rukovodećih načela Ujedinjenih nacija o biznisu i ljudskim pravima i drugih međunarodnih instrumenata relevantnih za ovu oblast.

Konferenciju su otvorile Jelena Ružičić, rukovoditeljka tima za dobru upravu i inkluzivni rast, UNDP u Srbiji, i Sonja Tošković, izvršna direktorka Beogradskog centra za ljudska prava. One su istakle važnost saradnje između različitih sektora u primeni principa odgovornog poslovanja i polaznih ocena stanja u oblasti biznisa i ljudskih prava.

Učesnici i učesnice na konferenciji su ukazali na neophodnost donošenja nacionalnog akcionog plana za biznis i ljudska prava, kao narednog koraka u regulisanju normativnog okvira za ovu oblast. Time bi se ispunile međunarodne obaveze Srbije, dao dalji doprinos procesu evropskih integracija, i ujedno bi se konsolidovali postojeći napori u cilju zaštite ljudskih prava u poslovnom sektoru.

Nevena Dičić Kostić, autorka polazne ocene stanja u oblasti biznisa i ljudskih prava u Srbiji istakla je važnost multisektorske saradnje u ovoj oblasti, između ostalog, ministarstava koja se bave finansijama, privredom, turizmom, radom i zapošljavanjem, i pre svega, ljudskim i manjinskim pravima. Ona je naglasila da podaci prikupljeni tokom istraživanja daju osnovu za dalju diskusiju između predstavnika različitih sektora o potrebi za usvajanjem prvog nacionalnog akcionog plana u oblasti biznisa i ljudskih prava, kao i za konsolidaciju već postojećih napora u različitim oblastima koji doprinose ostvarivanju ciljeva poštovanja ljudskih prava u poslovnom sektoru. Analiza takođe omogućava identifikaciju ključnih oblasti i ranjivih grupa kojima je potrebna dodatna zaštita od kršenja ljudskih prava od strane poslovnog sektora u nacionalnom kontekstu.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković ukazala je na značaj poštovanja ravnopravnosti i u poslovnim praksama, napominjući da institucija Poverenika najveći broj pritužbi za diskriminaciju već godinama dobija upravo u oblasti rada. Osvrnuviši se na posebnu važnost regulisanja bezbednosti i zdravlja na radu, ona je napomenula da iskustva Poverenika za zaštitu ravnopravnosti pokazuju postojanje velikog interesovanja biznis zajednice, i da čak dve trećine kompanija u Srbiji oblast biznisa i ljudskih prava smatra izuzetno značajnom.

Tanja Lindel, pomoćnica direktora Sektora udruženja privrede i projektna menadžerka Responsible Busineš Hub-a Privredne komore Srbije, istakla je da poslovna zajednica u Srbiji sve više pažnje posvećuje nemačkom Zakonu o dužnoj pažnji u lancima snabdevanja, s obzirom da naša zemlja najveću spoljno-trgovinsku razmenu ima upravo sa Nemačkom, kao i da veliki broj dobavljača posluje sa nemačkim kompanijama. Ona je napomenula da je neophodno uložiti dodatne napore da domaće kompanije u što većem obimu usklađuju svoje poslovanje, te da je u tom smislu posebno važno postojanje nacionalne regulative za ovu oblast.

Siniša Milatović, savetnik za biznis i ljudska prava Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), napomenuo je da je od usvajanja Rukovodećih načela UN o biznisu i ljudskim pravima 2011. godine do danas, više od 30 država donelo nacionalne akcione planove za ovu oblast, te da danas predstavljena polazna ocena stanja predstavlja prvi korak u tom pravcu i u Srbiji. On je podsetio i na Direktivu o dužnoj pažnji Evropske unije, koja je usvojena 2024. godine, i druge regulative u ovoj oblasti koje će se primenjivati u lancima vrednosti međunarodnih kompanija, te samim tim, imati direktan uticaj na Srbiju i srpsku privredu.

Učesnici konferencije imali su priliku da razmene iskustva i različite perspektive na temu biznisa i ljudskih prava. Događaj je okupio predstavnike ključnih državnih institucija, ministarstava, sindikata, biznis sektora i organizacija civilnog društva, koji su se saglasili oko potrebe za daljim usvajanjem odgovarajućih javnih politika i propisa, koji će omogućiti bolje usklađivanje poslovanja sa standardima prava ljudskih prava.

Događaj je dao značajan doprinos u oblikovanju daljih koraka ka usklađivanju poslovne prakse u Srbiji sa međunarodnim standardima zaštite ljudskih prava, kao i u izradi prvog nacionalnog akcionog plana za biznis i ljudska prava.

Polazna ocena stanja u oblasti biznisa i ljudskih prava u Srbiji dostupna je na sajtu bgcentar.org.rs na ovom linku.

Ovaj događaj je organizovan u okviru projekta „Biznis i ljudska prava“, koji sprovodi UNDP u Srbiji, kao deo globalnog programa koji podržava Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA).