Potpredsednica Evropske komisije Vera Jurova ima visoka očekivanja od novog evropskog Zakona o slobodi medija koji će biti “glavni signal upozorenja” za zemlje članice, uključujući "arogantnu" Francusku i Mađarsku, "gde ne postoje javni mediji, već državni mediji".
"Cela tendencija u Mađarskoj, koja vodi monopolizaciji informacija, je nešto što ne želimo da vidimo da se dešava negde drugo. Vremenom bismo mogli da pokušamo da, korak po korak, demontiramo takve sisteme", izjavila je Jurova u intervjuu za Politiko, nakon što je Evropski parlament usvojio poziciju o tom zakonu.
Novi zakon o medijima ima za cilj da ojača nezavisnost medija od političkog pritiska i medijski pluralizam u EU.
U Mađarskoj, partija Fides premijera Viktora Orbana preuzela je de fakto kontrolu nad 80% medija, prema poslednjem izveštaju Reportera bez granica.
Jurova je rekla da u Mađarskoj sve i svi zavise od jedne partije i da u toj zemlji ne postoje javni, već državni mediji, kao i da "postoji velika razlika između ekonomske podrške medijima na transparentan način i korumpiranih medija na skriven način".
Novi set pravila bi mogao da promeni stvari, sa novim obavezama u pogledu transparentnosti i nezavisnosti i povećanom kontrolom kojoj će biti podvrgnuti štetni medijski konglomerati i zakoni koji utiču na medijski pejzaž EU, piše briselski portal.
Jurova je istakla da bi zakon mogao da ima veliku cenu ako Budimpešta ne bude poštovala propise, nagoveštavajući procedure u slučaju kršenja zakona.
"Na kraju bi mogle biti visoke kazne", rekla je evropska zvaničnica.
Sloboda medija, međutim, nije ugoržena samo u autokratijama na istoku, piše Politiko, dodajući da je Jurova ukazala i na slučaj Francuske, gde je uhapšena novinarka Arijana Lavrijo koja je razotkrila vezu francuskih obaveštajnih službi i egipatskih napada na civile.
"Francuski slučaj pokazuje da postoji veoma slaba zaštita" novinara, rekla je Jurova i istakla da je Francuska bila među zemljama koje su u početku tvrdile da zakon o medijima "uništava" njihove "fantastične sisteme".
"Uvek sam smatrala to veoma arogantnim", kazala je Jurova.
Pariz je ranije želeo da uvede izuzeća od zakona kako bi zemlje mogle da prisluškuju novinare iz razloga nacionalne bezbednosti.
Poslanici Evropkog parlamenta su 3. oktobra usvojili poziciju o Zakonu o slobodi medija, kojom se zalažu za stroža izuzeća i jače mere zaštite novinara.
"Poslanici EP žele da se zabrane svi oblici mešanja u uređivačke odluke medija i da se spreče spoljni pritisci na novinare, kao što su primoravanje da otkriju svoje izvore, pristup šifrovanom sadržaju na njihovim uređajima ili korišćenje špijunskog softvera protiv njih", navodi se u saopštenju EP.
Poslanici smatraju da se špijunski softver može koristiti samo u opravdanim slučajevima, kao poslednja mera, ako to naloži nezavisna sudska vlast u cilju istrage ozbiljnog zločina, kao što su terorizam ili trgovina ljudima.
Evropski parlament će 18. oktobra početi političke razgovore o finalnoj verziji zakona sa Savetom EU, koji će, prema oceni Jurove, biti zahtevni.
Najosetljivije pitanje je koliko bi vlade trebalo da imaju slobode u praćenju novinara i njihovih izvora i ta tema će verovatno podstaći žustre debate, pošto su Parlament i članice EU na suprotnim stranama.
Jurova je rekla da je očekivala da će države tražiti više izuzeća ili mogućnosti da presreću komunikaciju i traže otkrivanje izvora, ali da je Parlament nije razočarao.
Obe strane moraće da naprave kompromis, rekla je Jurova i istakla da treba da postoji "apsolutna izvesnost u kojim situacijama će to biti dozvoljeno" i da se ona zalaže za to da oni čija se komunikacija presreće budu naknadno obavešteni o tome.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: European Commission