Građanske inicijative upozoravaju javnost na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima koji će da zacementira političku kontrolu nad obrazovanjem u Srbiji i poziva Vladu Srbije da ovaj propis povuče iz skupštinske procedure.

Novi zakon uvođenjem "udžbenika od nacionalnog značaja" uspostavlja monopol države nad obrazovnim sadržajem i omogućava ideološko oblikovanje nastavnih sadržaja, naročito u predmetima kao što su istorija, srpski jezik i književnost i geografija. Novi udžbenici neće biti naučno i pedagoški nezavisni, što se i vidi iz potpunog odsustva bilo kakvih mehanizama stručne kontrole kvaliteta i stručnih recenzija. Učenici i učenice će u školama verovatno biti izloženi svakodnevnoj populističkoj demagogiji kojoj je javnost izložena u medijskom prostoru pod kontrolom vladajuće stranke.

Zakon dodatno predviđa potpunu monopolizaciju izdavaštva jer se javnom izdavaču, Zavodu za udžbenike, daje ekskluzivno pravo da izdaje udžbenike u čak osam predmeta osnovnoškolskog obrazovanja "od nacionalnog značaja". Nije jasno definisano ko, kako i po kojim kriterijumima bira autore nacionalnih udžbenika i garantuje da sadržaji budu tačni, naučno zasnovani i u skladu sa savremenim obrazovnih standardima, niti je jasno šta se podrazumeva pod "nacionalnim značajem". Predlog zakona je tako u suprotnosti sa osnovnim evropskim vrednostima pluralizma, transparentnosti i konkurencije na tržištu udžbenika i predstavlja korak unazad u ispunjavanju obaveza Srbije kao zemlje kandidatkinje za članstvo u EU.

Dodatno, Predlog zakona donesen je uz značajne propuste u domenu principa transparentnosti i participacije. Na internet stranici Ministarstva, kao i na portalu eKonsultacije, nije bilo moguće pronaći Izveštaj o sprovedenoj javnoj raspravi iako je prema članu 41. Poslovnika Vlade izveštaj morao biti objavljen u roku od 15 dana od dana okončanja javne rasprave, što je bio 19. jun 2025. godine. U Izveštaju o javnoj raspravi koji je deo Predloga zakona ne stoji koji su komentari javnosti prihvaćeni i da li su delimično i u potpunosti prihvaćeni, već se samo konstatuje da je do prihvatanja došlo. U više izjava relevantnih udruženja navedeno je da nikada nisu dobili odgovor na upućene komentare na Predlog zakona. Javnosti je onemogućen uvid u konačan izgled Nacrta zakona pre nego što je došao na dnevni red Vlade na usvajanje.

Ukoliko ovakav Predlog zakona bude usvojen u Narodnoj skupštini, vlast će institucionalizovati političku kontrolu nad obrazovanjem, posebno u kontekstu sve učestalijih pokušaja revizionizma i nacionalističke reintepretacije istorije. Stoga, pozivamo Vladu Srbije da povuče Predlog zakona i time zaustavi instrumentalizaciju obrazovanja u lične i partijske svrhe i kršenje međunarodnih obaveza u ovoj oblasti.

Izvor: Građanske inicijative

Foto: Beta