Krajem jula i poslednje evrokrate otišle su iz Brisela na letnji odmor ali će nekoliko komesara imati tu "čast" da ostanu kao dežurni za slučaj neke vanredne situacije.

Dežurstva je 2017. uveo Žan-Klod Junker, prethodnik Ursule fon der Lajen na čelu Evropske komisije, kako bi pokazao da EU "nikada ne spava". Fon der Lajen je nastavila tu praksu.

Raspored rotirajućih dežurstava utvrđuje se na početku petogodišnjeg mandata Komisije i pokriva sve odmore i praznike, tako da svaki komesar ima 13 dana dežurstva, piše briselski Poitiko.

Izuzeci su Fon der Lajen i šef evropske diplomatije Žozep Borel.

Dežurni komesar treba da reaguje u slučaju neočekivane krize i održava "kontinuitet ključnih zadataka Komisije", rekao je portparol Komisije dodajući da to uključuje "koordinaciju, proces donošenja odluka i komunikaciju".

U praksi se međutim u avgustu ne donosi mnogo odluka u Briselu.

"Oni će sedeti u Berlamonu i gledati kišu s prozora", rekao je za briselski portal zvaničnik Komisije koji je tražio da ostane anoniman.

Ove nedelje "ključeve" Berlamona, zgrade Evropske komisije, drži evropski komesar za životnu sredinu Virginijus Sinkevičius koji je sa 32 godine najmlađi u timu Ursule fon der Lajen.

Dobio ih je od komesara za poljoprivredu Januša Vojćehovskog, koji je bio na dužnosti prošle nedelje.

Od 5. do 11. avgusta dežuraće komesarka za zdravstvo Stela Kirijakides, sledi komesarka za unutrašnje poslove Ilva Johanson i zatim komesarka za ravnopravnost Helena Dali.

Inače, prošlog leta Vojćehovski, Dali i Johansen bili su dežurni u vreme kada su se otvorila pitanja beloruske migracije i preuzimanja Avganistana od strane talibana.

Očekuje se da se svi komesari vrate u Brisel do sledećeg sastanka koledža komesara 6. septembra.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Pixabay.com