Prema podacima nemačke Centralne banke, iako je Nemačka još 1999. godine prihvatila evro kao sredstvo plaćanja, u domaćinstvima u čarapama, dušecima ili starom nameštaju još uvek leže velike sume maraka, a tako velik iznos nezamenjenih maraka delom se može pripisati i Bosni i Hercegovini, piše portal Merkur.de.
Prenoseći informaciju radija Radioeins.de, portal piše da je samo prošle godine u evre zamenjeno 53 miliona starih maraka. To se u Nemačkoj gotovo svakodnevno dešava, jer je ona među svega šest zemalja evrozone u kojima zamena stare valute u evro nije vremenski ograničena. Banka navodi da nije zamenjeno ukupno oko 12 milijardi maraka.
Deo sačuvanih maraka moše se pripisati kolekcionarima i nostalgičarima. Uz to, sigurno je bilo i puno turista koji su iz Nemačke poneli poneku novčanicu i novčić kao suvenir.
Ali u Bosni i Hercegovini stara nemačka marka je i dalje platežno sredstvo. To se objašnjava time da su 1960-ih godina prvi gastarbajteri doneli marku na Balkan.
Kasnije, sa početkom ratova na Balkanu i divljajućom hiperinflacijom jugoslovenskog dinara, mnogi su na Balkanu počeli da stvaraju zalihe stabilne nemačke marke.
BiH je 1992. godine postala nezavisna, a 1998. godine je uvedena konvertibilna marka kao nova valuta.
Da bi se obezbedila stabilnost nove valute, njen je kurs u odnosu jedan prema jedan vezan za nemačku marku. Zato u BiH do dan danas može da se plaća u nemačkim markama.
U Nemačkoj se i danas, posebno prilikom renoviranja ili u nasleđenim kućama i stanovima, otkrivaju velike sume maraka, koje su ušuškane u plastične kese skrivene u zidovima i nameštaju kao rezerva za crne dane. Tako Radioeins.de navodi da je nedavno u jednom starom komadu nameštaja otkriveno 27.000 maraka.
Kurs marke i evra je fiksni 1.95583 DM za evro i zamena se može obaviti u svakoj filijali centralne banke.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Zeitbrueche.de