Lider norveške partije Bjernar Moksnes, koji je podneo ostavku na mesto predsednika stranke pošto je otkriveno da je ukrao naočare, nije prvi političar koji je otišao sa funkcije zbog krađe, a to je samo jedan primer brojnih ponižavajućih razloga zbog kojih su podnošene ostavke.
Moksnes, predsednik levičarske Crvene partije, sredinom juna je snimljen nadzornom kamerom kako krade luksuzne naočare "Hugo Bos" u prodavnici na aerodromu u Oslu.
Pošto je snimak krađe postao viralan na društvenim mrežama, Moksnes je početkom jula otišao na bolovanje, ali je u ponedeljak priznao krađu i podneo ostavku.
Moksnes međutim nije prvi političar koji je "pao" zbog sitne krađe.
Pet godina pre Moksnesa, šefica regiona Madrida Kristina Sifuentas podnela je ostavku, pošto se pojavio stari snimak njene krađe u samoposluzi.
Sifuentas je rekla da je to bila "nevoljna greška" i puštena je nako što je platila 40 evra za kremu protiv bora, ali pošto je skandal izašao na sajtu koji ju je optuživao da je falsifikovala svoju magistraturu, Sifuentas je podnela ostavku.
Slovenački poslanik Darij Krajčič je takođe podneo ostavku zbog krađe, i to sendviča u supermarketu u Ljubljani.
Krajčič je svojim kolegama rekao da ga je iznerviralo što su ga radnici ignorisali dok je čekao da plati i da je odlučio da izvede "socijalni eksperiment" da bi testirao obezbeđenje.
Iako je krađa prošla neprimećeno, Krajčič je pod pritiskom kolega podneo ostavku.
Briselski portal Politiko objavio je još nekoliko sramotnih ostavki u evropskoj politici, od seksualnih skandala do zlouptrebe državnih fondova.
Jedna od najneprijatnijih bila je ostavka britanskog poslanika Konzervativne partije Nila Periša prošle godine jer je, kako je rekao, "u trenutku ludila" gledao pornografske sadržaje na svom telefonu tokom zasedanja Donjeg doma parlamenta.
Periš je rekao da je tažio traktore kada je slučajno otišao na sajt za odrasle sa sličnim nazivom, ali da je njegova najveća greška što se drugi put namerno vratio na taj sajt.
Franuski ministar za razvoj Alen Žojande podneo je ostavku posle skandala koji je izbio kada je iznajmio privatni avion za 116.500 evra da bi otišao na međunardnu donatorsku konferenciju za Haiti posle zemljotresa 2010.
On nije jedini francuski ministar koji je podneo ostavku zbog trošenja novca poreskih obveznika.
Državni sekretar Kristijan Blan otišao je sa funkcije kada se saznalo da je državnim novcem kupio kubanske cigare za 12.000 evra. On je tada rekao da je pušio dve cigare dnevno i da ne zna ko je popušio ostatak.
Bivši ministar za budžet Žerom Kajizak, koji se snažno borio protiv poreskih rajeva u inostranstvu, osuđen je upravo za utaju poreza.
Portal Mediapart je 2012. objavio da Kajizak nije prijavio novac koji je skoro 20 godina imao na računu u švajcarskoj banci, a Panamski papiri su potvrdili da je takođe imao kompaniju na Sejšelima. Osuđen je na dve godine zatvora zbog pranja novca i poreske prevare.
Susret sa lažnom bogatom Ruskinjom na ostrvu Ibica koštao je karijere austrijskog vicekancelara i lidera Slobodarske partije Hajnca Kristijana Štrahea.
On i njegov kolega Johanes Gudenus su tajno snimljeni u razgovoru sa ženom koja je tvrdila da je nećaka ruskog oligarha koja želi da investira u Austriji. Ona je ponudila da kupi 50% udela u austrijskom listu Kronen-Cajtung i da uređivačkom politikom podržava njihovu partiju u zamenu za državne poslove.
Štrahe je kasnije pokušavao da opravda svoje postupke govoreći da je bio pod uticajem alkohola, ali to je na kraju dovelo do pada vlade Sebastijana Kurca.
Jedan od najskandaloznijih odlazaka sa funkcije u skorije vreme imao je Josef Sajer, mađarski poslanik Evropskog parlamenta i visoki funkcioner stranke Fides mađarskog premijera Viktora Orbana.
Poznat po konzervativnim stavovima i protivljenju pravima LGBTQ zajednice, Sajer je prisustvovao privatnoj zabavi u Briselu 2020, na kojoj je, prema pisanju belgijskih medija, bilo 25 golih muškaraca.
Kada je policija došla, po prijavi da je prekršena zabrana okupljanja zbog pandemije korona virusa, Sajer je pokušao da pobegne, navodno spuštajući se niz oluk. Policija ga je uhvatila i kod njega našla narkotike.
Najmasovnija ostavka bila je ostavka cele Evropske komisije Žaka Santera 1999. godine, posle izveštaja komiteta nezavisnih stručnjaka o skandaloznim radnjama pojedinih komesara, uključujući teške prevare, nepotizam, korupciju i zloupotrebe položaja.
Jedan od komesara, bivša francuska premijerka Edit Kreson, kritikovana je zbog zapošljavanja prijatelja i rođaka, uključujući svog zubara, na dobro plaćenje poslove.
Korupcija, zloupotreba položaja, uhođenje, ali i vanbračna afera primorali su na ostavku češkog premijera Petra Nečasa 2013. godine.
Njegova šefica kabineta Jana Nađova bila je optužena, između ostalog za podmićivanje i nelegalno korišćenje tajne službe. Ispostavilo se da je Nađova, koja je u to vreme imala aferu sa Nečasom, koristila vojnu obaveštajnu službu da špijunira premijerovu ženu.
Posle ostavke, Nečas se razveo, a nedugo zatim oženio je Nađovu.
Izvor: Politico.eu
Foto: Pixabay.com