Slovenija će za saniranje posledica nedavnih poplava ove godine dobiti 100 miliona evra iz fonda solidarnosti EU, a sledeće još 300 miliona, najavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen tokom posete Sloveniji.
Slovenački premijer Robert Golob je istakao da je neophodno biti efikasan u korišćenju tih sredstava, prenosi slovenačka agencija STA.
"Premijer i ja smo danas razgovarali o trodelnom paketu finansiranja za trenutne, kao i srednjoročne i dugoročne potrebe. Biće potrebno mnogo ulaganja da bi se zemlja oporavila", rekla je Fon der Lajen 9. avgusta nakon posete oblastima koje su najviše pogođene poplavama.
Deo ovog paketa su i grantovi iz Fonda solidarnosti EU, koji je dostupan državama članicama za otklanjanje posledica prirodnih katastrofa.
"Sloveniji će biti na raspolaganju 400 miliona evra, od čega 100 miliona već ove godine, a 300 miliona sledeće godine", navela je Fon der Lajen.
Slovenija sada mora da proceni štetu i da podnese zahtev za sredstva iz fonda solidarnosti, dodala je ona, ističući da je brzina neophodna.
Prema njenim rečima, vreme je presudno i za dobijanje dodatnih sredstava iz fonda EU za oporavak nakon pandemije kovid-19, u kojem Slovenija još ima na raspolaganju 2,7 milijardi evra.
Slovenija mora da aplicira za ta dodatna sredstva do kraja avgusta zbog čega su se premijer Golob i predsednica EK Fon der Lajen dogovorili o hitnom osnivanju zajedničke radne grupe koja će omogućiti Sloveniji da dobije ta sredstva.
Golob je naglasio da će uz dodatna sredstva iz fonda za oporavak, kao i sredstva iz kohezione politike, biti važno da se ona mogu preusmeriti na obnovu nakon poplava.
"Ako ne možemo da ih preusmerimo na rekonstrukciju, ona nam praktično nisu od korist", rekao je Golob. Fon der Lajen je pružila uveravanja da će Brisel u tom pogledu "biti maksimalno fleksibilan".
Obraćajući se poslanicima na vanrednoj sednici slovenačkog parlamenta, Fon der Lajen je rekla da će Unija mobilisati i evropske poljoprivredne rezerve kako bi pomogla farmerima koji su ostali bez stoke, useva i mehanizacije, objavila je Evropska komisija.
Dodala je da je EU spremna i da reprogramira postojeće fondove, navodeći konkretno da su u kohezionom fondu za Sloveniju rezervisane 3,3 milijarde evra koje će moći da iskoristi do 2027. godine.
Nevreme i obilne padavine su u noći sa 3. na 4. avgust, ai u danima koji su sledili u Sloveniji izazvali nezapamćene poplave, a zatim su poradila i klizišta. Premijer Golob je 6. avgusta rekao da je dve trećine države pogođeno poplavama.
Putna i energetska infrastruktura posebno je teško pogođena pored stotina kuća, rekao je Glob i dodao da će biti potrebni veliki napori da se obnovi normalan život.
U tom trenutku, kada sve razmere štete još nisu bile poznate, ocenio je da će premašiti 500 miliona evra, ali je samo dan kasnije, kao i drugi slovenački zvaničnici i stručnjaci, rekao da šteta sigurno biti veća od dve milijarde evra.
Područje Črne u Koruškoj, koje je 9. avgusta helikoterom sa premijerom Golobom posetila i Ursula fon der Lajen, i dalje je odsečeno od sveta jer su oštećeni mostovi i putevi, a isključena je struja i voda, nema telefonskih veza. Veliki broj naselja u Sloveniji ostao je beza vode za piće jer su oštećene vodovodne cevi.
U poplavama je popginulo najmanje šestoro ljudi.
Izvor: Beta/Dnevni evropski servis
Foto: Beta/AP