Vinari u francuskom regionu Bordo nameravaju da unište hiljade hektara vinograda jer izmenjene potrošake navike i globalno zagrevanje utiču na proizvodnju i potrošnju crnog vina.

Francuska vlada planira da izdvoji milione evra kako bi pomogla vinarima da smanje proizvodnju vina i da zemljište koriste u druge svrhe.

U okviru programa, koji će početi na jesen, vinari će dobiti i finansijsku pomoć da neprodato vino pretvore u industrijski alkohol, a delovi vinograda će biti iščupani da bi se smanjila proivodnja.

Za svaki hektar uklonjenog vinograda vinari će od vlade dobiti oko 6.000 evra, a do sada se za program prijavilo gotovo 1.000 ljudi u departmanu Žironda na zapadu Francuske, čiji je glavni grad Bordo.

Trećina podnosilaca prijava želi da potpuno ukloni vinograde i napusti proizvodnju vina, dok ostali planiraju da smanje proizvodnju i da prave kvalitetnija vina.

Konzumacija crnog vina je znatno opala prethodnih decenija pošto Francuzi sve više piju druga, više osvežavajuća pića, kao što je pivo. Vrhunska vina iz Bordoa i dalje lako nalaze kupce, ali potražnja za jevtinijim varijantama opada.

Prodaja piva u francuskim supermarketima bi ove godine prvi put mogla da premaši prodaju vina, pokazuju rezultati nekoliko istraživanja. Prema istraživanju koje je prošle godine sproveo RTL, konzumacija crnog vina je tokom prošle decenije opala za 32%, najviše među mladima starosti od 18 do 35 godina.

Zbog toga je vino toliko pojevtinilo da je za vinare uništavanje vinograda uz nadoknadu postalo bolja opcija nego nastavak proizvodnje.U drugoj polovini 2022. godine cena crvenog vina iz Bordoa pala je za 21 odsto u poređenju s prosečnom cenom tokom prethodnih pet godina, dok je istovremeno cena belog vina iz istog regiona blago porasla.

Pored manje potrošnje, francusku vinarsku industriju pogađa i manji izvoz, pogotovo u Kinu, koja je najveći uvoznik vina iz Bordoa. Izvoz u Kinu, potpuno prekinut tokom pandemije, još se nije vratio na nivo pre pandemije.

Tokom prošle godine izvoz u Kinu je pao za gotovo četvrtinu, a trgovinske tenzije i uvođenje carina na francusko vino tokom administracije američkog predsednika Donalda Trampa ostavile su posledice i na izvoz u SAD, drugu najveću izvoznu destinaciju.

Klimatske promene imaju dvostruku ulogu u krizi u proizvodnji Bordo vina. Na jednoj strani, duža i toplija leta okreću potrošače više belim i roze vinima, a na drugoj, više temperature bi mogle da utiču na ukus vina karakterističan za taj region i da zbog toga izgubi dugogodišnje potrošače.

Izvor: Politico

Foto: Pixabay.com