Evropski parlament usvojio je 3. oktobra novi instrument u trgovini koji treba prvenstveno da služi za odvraćanje ali i omogućava borbu protiv ekonomske prinude i odgovor kontramerama.
Zahvaljujući Instrumentu protiv prinude (ACI), EU ili njene članice će, u skladu sa međunarodnim pravom i kao poslednje sredstvo, moći da reaguju u slučaju ekonomske ucene stranih zemalja koje žele da utiču na specifičnu politiku ili stav, saopštio je EP.
Kako se ističe, ACI treba da zaštiti suverenitet EU i članica u geopolitičkom kontekstu u kome strane sile sve više koriste trgovinu i investicije kao oružje.
Prema regulativi, ekonomska prinuda javlja se kada zemlja koja nije članica EU pokušava da vrši pristisak na Uniju ili članicu da napravi specifičan izbor primenom ili pretnjom primenom trgovinskih ili investicionih mera. Ta vrsta prinude potkopava stratešku autonomiju EU a nije pokrivena sporazumom u okviru Svetske trgovinske organizacije (STO). Naime, mehanizam za reševanje sporova STO ne deluje u slučajevima ekonomske prinude već samo ako je povezana s kršenjem pravila STO.
Prema novim pravilima, Evropska komisija će imati četiri meseca da istraži potencijalnu prinudu. Na osnovu njenih rezultata, Savet će imati 8-10 nedelja da odluči kvalifikovanom većinom da li postoji prinuda.
Iako će primarni cilj biti dijalog kako bi se vlasti zemlje koja nije članica EU ubedile da odustanu od prinude, ako ti napori ostanu bez rezultata, EU će imati na raspolaganju širok raspon kontramera.
Ako prinuda bude utvrđena i članice se slože, Komisija će imati šest meseci da pruži adekvatan odgovor, pri čemu će Parlament i Savet biti informisani u svim fazama.
Potencijalne kontramere zbog ekonomske prinude mogu da budu ograničenja u trgovini robom i uslugama, pravu intelektualne svojine i direktnim stranim investicijama. Moguće su i ograničavanje pristupa tržištu javnih nabavki EU, tržištu kapitala i autorizaciji proizvoda u skladu sa hemijskim i sanitarnim pravilima.
EU, prema novim pravilima, može da traži "reparacije" od zemlje van EU koja je primenila ekonomsku prinudu.
Kada nova pravila usvoji Savet, što se očekuje u oktobru, stupiće na snagu 20 dana nakon objavljivanja u službenom listu EU.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay.com