Članice Evropske unije uplaćuju u zajednički budžet Unije, ali iz njega prema potrebi i dobijaju novac. Nemačka je 2022. godine u taj budžet ukupno uplatila 19,7 milijardi evra više nego što je dobila, a najveći korisnik sredstava iz zajedničke kase EU bila ubedljivo Poljska.
Tokom 2022. godine svaki je Nemac u proseku platio u budžet EU 237 evra više nego što je primio, slede Irska sa 197 evra po stanovniku pa Švedska sa 196 evra.
Francuska je, iako je po apsolutnom iznosu u vrhu, sa 147 evra po stanovniku tek na šestom mestu. Ona je neto drugi najveći finansijer budžeta EU, sa negativnom razlikom od oko deset milijardi evra, pokazuje izveštaj Instituta nemačke privrede (IW), baziran na podacima Evropske komisije.
Najveći korisnik sredstava EU, po raznim osnovama, bila je i prošle godine Poljska, koja je u budžet Unije uplatila 11,9 milijardi evra manje nego što je iz njega dobila. Među najvećim korisnicima su i Rumunija sa 5,6 milijardi i Mađarska sa 4,4 milijarde.
Najviše novca po stanovniku dobili su Estonci - gotovo 678 evra, a Litvanci 612 evra.
Posebno je zanimljivo da je bogati, ali po broju stanovnika mali Luksemburg, zbog intenzivnih ulaganja u nauku, prošle godine u proseku iz budžeta EU povukao 669 evra po stanovniku.
U periodu od 2014. do 2020. godine Nemačka je uplaćivala neto 13,5 milijardi, ali je sa Bregzitom, izlaskom ekonomski snažne Velike Britanije, najveća evropska privreda morala i da poveća svoj doprinos.
Mogući ulazak novih članica u EU ponovo bi razbuktao i raspravu o budžetu, jer je reč o kandidatima koji bi svi bili korisnici, a ne i platiše, navodi se u analizi IW. Tako ukrajina beleži samo 53% standarda danas najsiromašnije članice E, Bugarske, a na primer Kosovo svega 49%.
Ukrajina bi sa svojih više od 40 miliona stanovnika mogla da računa na pomoć iz budžeta EU koja bi premašila sve dosadašnje razmere.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay