Evropska komisija pozdravila je 30. oktobra dogovor lidera grupe sedam industrijski najrazvijenijih demokratija G7 o međunarodnim načelima za veštačku inteligenciju (AI) i o dobrovoljnom kodeksu ponašanja organizacija koje se bave razvojem AI, u skladu sa procesom razvoja AI iz Hirošime.

Načela i dobrovoljni kodeks dopuniće, na međunarodnom nivou, pravno obevezujuće norme koji se sada finalizuju u Evropskoj uniji kao deo sveobuhvatnijeg Zakona o veštačkoj inteligenciji, saopštila je Komisija.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je povodom dogovora G7 da je "potencijalna korist od AI za građane i privredu ogromna".

"Međutim, ubrzano povećanje potencijala AI donosi i nove izazove. EU, koja već prednjaći u regulativi sa Zakonom o AI, sada doprinosi i zaštitnim merama i upravljanju na globalnom nivou", rekla je Fon der Lajen.

Ona je pozvala sve organizacije koje se bave razvojem veštačke inteligencije da što pre potpišu i primene kodeks ponašanja.

Takav poziv uputili su i svi lideri G7, a u saopštenju Evropske komisije se navodi da će uskoro biti objavljeno i ko su prvi potpisnici.

Jedanaest načela koje su usvojili u G7 potpisali lideri sedam zemalja članica i EU, treba da budu vodilja za organizacije koje razvijaju i koriste sisteme AI, kako bi se obezbedilo da postoji poverenje u tu tehnologiju i da je bezbedna. Principi uključuju obavezivanje da će se smanjiti svaki rizik od zloupotrebe i identifikovati ranjive tačke.

Takođe, očekuje se odgovoran odnos prema informacijama, prijavljivanje incidenata, ulaganje u kompjutersku bezbednost, kao i jasno obeležavanje određenih sadržaja kako bi korisnici mogli da prepoznaju šta je plod veštačke inteligencije.

Oba dokumenta, i principi i kodeks, biće redovno preispitivani i ako je potrebno ažurirani, posle konsultacija svih aktera, kako bi ostali efikasni i bili u skladu sa evolucijom AI, saopštila je Evropska komisija.

Principe su definisali EU i ostale članice G7, pod okriljem Procesa veštačke inteligencijie iz Hirošime. Taj proces pokrenut je na samitu G7 u Hirošimi 19. maja ove godine kako bi se na globalnom nivou stvorile bezbednosne smernice za razvoj i upotrebu AI.  

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Pixabay