Kopredsednik vladajuće Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) Lars Klingbajl oštro je kritikovao partiju Alternativa za Nemačku (AfD) i njenu šeficu Alis Vajdel kao ekstremne desničare.
Ipak, popularnost te partije kontinuirano raste, pre svega na istoku Nemačke, u pokrajinama koje su nekada bile deo bivše Nemačke demokratske Republike.
Ekstremno desna AfD je po popularnosti ubedljivo prva u istočnim pokrajinama Tiringiji, Saksoniji i Brandenburgu, u kojima se u septembru ove godine održavaju pokrajinski izbori.
Prema anketi televizije NTV, u Tiringiji bi AfD u ovom trenutku mogla da računa sa 36% glasova, u Saksoniji sa 34%, a u Brandeburgu sa 32%.
Problem za antimigrantsku, ksenofobnu i evroskeptičnu AfD je to što se trenutno sve nemačke parlamentarne partije zaklinju da sa njom neće ulaziti u koalicije niti sarađivati.
Ipak, ako bi imala najviše poslanika u parlamentu neke pokrajine, postala bi nezaobilazni faktor u donošenju odluka kvalifikovanom većinom, na primere prilikom izbora sudija ili promene pokrajinskih ustava, a dobijala bi i znatno više para iz budžeta.
Nemačka služba za zaštitu ustavnog poretka, domaća služba državne bezbednosti, AfD je u Saksoniji, Saksoniji-Anhaltu i Tiringiji klasifikovala kao dokazano ekstremnističku desnu stranku sa protivustavnim ciljevima. U nekim pokrajinama, a i na saveznom ona je pod prismotrom, kao "sumnjiv slučaj".
Nemačka medijska kuća Korektiv došla se do informacija da je krajem novembra u Potsdamu održan sastanak radikalnih desničara i političara AfDs, među kojima je bio i saradnik Als Vajdel, Roland Hartvig.
Na sastanku je bio i bivši šef austrijskog ekstremno desnog pokreta Identitaristi Martin Zelner, ali i nekoliko članova opozicione, demohrišćanske CDU.
Na sastanku, kako je Zelner sam rekao, orilo o takozvanoj "remigraciji". To je reč koju krajnja desnica koristi kao eufemizam za prisilno proterivanje i deportaciju migranata i ljudi stranog porekla.
U Nemačkoj je taj izraz u javni život ponovo uvela AfD, a reč je jedan žiri sastavljen od stručnjaka za jezik izabrao za za najnegativniju reč 2023. godine.
Rukovodioci turske zajednice u Nemačkoj već su upozorili da AfD priželjkuje demografski inženjering i da remigracijom preti svima koji su stranog porekla, ali i svim građanima Nemačke koji su privrženi demokratskim vrednostima, prenela je agencija dpa.
Sastanak u Potsdamu ponovo je rasplamsao raspravu da li AfD zbog nekih neonacističkih shvatanja treba zabraniti, ali su i političari vodećih stranaka i stručnjaci ocenili da bi to bilo veoma teško sprovesti, a i da bi moglo da bude kontraproduktivno i poveća popularnost AfD.
AfD je na izborima za Bundestag 2021. godine osvojila 10.3% glasova i ima u parlamentu 78, od ukupno 736 mandata. Prema januarskoj anketi agencije infratest-dimap, kada bi sada bili održani izbori, AfD bi i na saveznom nivou osvojila oko 22% glasova.
Izvor: Dnevni evropski servis/agencije
Foto: Beta/AP