Od plovnih puteva kroz Crveno more zavisi oko 12% globalne trgovine i 40% trgovine između Azije i Evrope. Učestali raketni napadi pobunjenih islamističkih Huta iz Jemena na trgovačke brodove ozbiljno su ugrozili i gotovo paralisali plovidbu tim pravcima.

Evropska unija je zato 19. februara dala zeleno svetlo za početak operacije Pomorskih snaga EU (EUNAVFOR) Aspides, što na grčkom znači štit.

Konačnu odluku, koja je bila očekivana i više formalna, doneli su na sastanku u Briselu šefovi diplomatija zemalja EU.

Upravo su evropski trgovački i kontejnerski brodovi bili od novembra 2023. najčešća meta jemenskih Huta, za koje se veruje da imaju podršku Irana, i koji na taj način pružaju podršku palestinskom militantnom Hamasu i libanskom Hezbolahu.

Reč je, kako procenjuju mediji, o jednoj od najopasnijih misija Unije u poslednjim decenijama.

Članice EU uputiće u region svoje ratne brodove, koji će imati zadatak da prate i štite trgovačke brodove. Uz to, biće upućeni i sistemi za rano uzbunjivanje sa vazdušnom podrškom.

Iako su članice EU podeljene oko rata u Gazi, u januaru su postigle konsenzus o operaciji Aspides. Ipak, za samu misiju izdvojen je budžet od svega osam miliona evra i ona preliminarno treba da traje godinu dana.

Polje delovanja operacije Aspides biće moreuz Bab el Mandeb, koji spaja Crveno more i Adenski zaliv u Indijskom okeanu, sam Adenski zaliv, Ormuz, međunarodne vode Crvenog mora, Omana i Perzijskog zaliva.

Saopšteno je da će evropski brodovi uglavnom koristiti defanzivnu taktiku, da neće otvarati vatru niti kršiti međunarodno pravo.

Komandant misije će biti grčki kontraadmiral Vasilios Griparis, štab u grčkoj Larisi, a najveći doprinos misiji daće svojim brodovima Francuska, Nemačka i Italija. Nemačka u operaciju Aspides šalje 143 metra dugu fregatu Hesen sa oko 250 vojnika, a Bundestag je odobrio da u misiji može ukupno da učestvuje do 700 vojnika.  

Misija Aspides dopunjuje već postojeću opreaciju Zaštitnik blagostanja (Prosperity Guardian), u kojoj pod vođstvom SAD učestvuju i neke članice EU, poput Danske, Grčke i Holandije.

Međutim, od svih članica EU jedino je Holandija učestvovala i u raketnim napadima SAD na položaje Huta, navodi portal washingtoninstitute.org.

Nova misija pokazuje pojačan interes EU za severozapadni deo Indijskog okeana, gde je od 2008. već u toku pomorska operacija Atalanta koja štiti trgovačke brodove i tankere od napada gusara sa Roga Afrike.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Ministarstvo odbrane Nemačke