Opšti sud Evropske unije doneo je 10. aprila presudu kojom je poništeno stavljanje ruskih biznismena Mihaila Fridmana i Petra Avena na listu pojedinaca protiv kojih je EU uvela restriktivne mere posle ruske invazije na Ukrajinu.
U odluci suda navodi se da uvođenje sankcija dvojici ruskih miljardera u periodu od februara 2022. do marta 2023. nije bilo opravdano jer nije bilo dovoljno dokaza da su pružili materijalnu ili finansijsku podršku ruskim donosiocima odluka, ili da su povezani s ratnim naporima u Ukrajini.
"Opšti sud smatra da nijedan od razloga navedenih u početnim aktima nije dovoljno potkrepljen i da stoga stavljanje Avena i Fridmana na liste o kojima je reč nije bilo opravdano", navodi se u saopštenju suda sa sedištem u Luksemburgu.
Sud je saopštio da Savet možda ima osnova da utvrdi da Fridman i Aven imaju bliske veze sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, ali to ne pokazuje da su ti ljudi podržavali akcije ili politike koje ugrožavaju teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine, ili da su finansijski podržavali ruske donosioce odluka odgovorne za ankesiju Krima ili destabilizaciju Ukrajine.
Aven, ruske i letonske nacionalnosti, i Fridman, koji poseduje ruski i izraelski pasoš, stavljeni su na listu restriktivnih mera nakon što je Rusija započela invaziju na Ukrajinu u februaru 2022, zbog čega su im zamrznuti novac i imovina.
Savet EU je u martu prošle godine odlučio da zadrži Avena i Fridmana na listi sankcionisanih pojedinaca.
Obojica su glavni akcionari konglomerata Alfa grupa, koji uključuje vodeću rusku privatnu banku Alfa banku i njen najveći maloprodajni lanac hrane X5 Retail Group.
Fridman je osnivač Alfa grupe i jedan od najbogatijih ruskih tajkuna.
Nakon što je EU u martu 2022. uvela sankcije toj grupi, Fridman je napustio upravni odbor kako bi pokušao da pomogne banci da izbegne sankcije.
Aven je bio na čelu Alfa banke do marta 2022, ali je kao i Fridman napustio upravni odbor nakon što je EU uvela sankcije.
Fridman je rat nazvao tragedijom i pozvao na okončanje "krvoprolića". Živeo je u Velikoj Britaniji, ali se navodno vratio u Moskvu posle početka sukoba između Izraela i Hamasa, prenosi AP.
Na presude Opšteg suda može se uložiti žalba Evropskom sudu pravde.
EU je uvela nekoliko rundi sankcija Rusiji od početka invazije na Ukrajinu. Mere su usmerene na energetski sektor, banke, najveću svetsku kompaniju za iskopavanje dijamanata, preduzeća i tržišta, a ruskim zvaničnicima, uključujući ruskog predsednika Vladimira Putina, zamrznuta je imovina i zabranjena putovanja.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta/AP