Odluka Velike Britanije da ilegalne migrante deportuje u Ruandu, naterala je izbeglice na masovni odlazak u susednu Republiku Irsku, koja sada radi na hitnim izmenama zakona koje bi omogućile njihovo vraćanje u Britaniju.
London, međutim, odlučno odbacuje bilo kakvu mogućnost da te migrante ponovo prihvati, što je izazvalo nove tenzije između dve zemlje, piše Njujork Tajms.
Prema oštro kritikovanom planu vlade britanskog premijera Rišija Sunaka, ilegalni migranti će iz Britanije bili poslati u Ruandu gde će njihovi zahtevi za azil biti procesuirani.
Vlada u Dablinu saopštila je da azilanti u Britaniji u strahu od deportacije u Ruandu masovno putuju u Republiku Irsku.
Irski zvaničnici ocenili su da je 80% novih tražilaca azila došlo iz Velike Britanije preko Severne Irske, koja je deo Britanije ali ima otvorenu granicu sa Republikom Irskom.
Irska se već muči da apsorbuje veliki priliv migranata, najviše iz Ukrajine ali i drugih zemalja. Sve je manje prostora za njihov smeštaj, a u proteklo vreme su i u manjim mestima i u gradovima zabeleženi izgredi i nasilne demonstracije protiv migranata.
Njujork tajms piše da rastu tenzije između dve zemlje i da se nazire diplomatska kriza, između Londona i Dablina, ali i Londona i Evropske unije.
Britanski zvaničnici su 29. aprila saopštili da neće primiti nazad tražioce azila iz Irske, ukoliko ne bude postignut sveobuhvatni sporazum sa Evropskom unijom da London može da vraća izbeglice u Francusku, odakle večina i stiže preko Lamanša u Britaniju.
Utisak sveže diplomatske krize pojačava i odluka Londona da iznenada otkaže sastanak britanskog ministar unutrašnjih poslova Džejmsa Kleverlija sa irskom ministarkom pravde Helen Mekinti u Londonu.
Irski ministar spoljnih poslova Majkl Martin je u intervjuu za dnevnik Telegraf ocenio da je to prelivanje migranata u susedne zemlje "možda i rezultat koji (plan Londona) treba da postigne".
Njegov komentar na neki način je potvrdio i britanski poslanik, član odbora za unutrašjne poslove Marko Longi, koji je rekao da "činjenica da tražioci azila sada počinju da idu negde drugde, jasno pokazuje da efekat zatrašivanja funkcioniše", piše Telefgraf.
Plan Londona za rešavanje pitanja ilegalnih migracija, neočekivano je, prema pisanju Njujork tajmsa, ponovo u žižu javnosti vratio i granicu između Republike Irske i Severne Irske, jedinu kopnenu granicu Britanije i EU, koja je dugo bila predmet nesuglasica u periodu kada je Britanija napuštala EU.
Irska se tada uporno zalagala da ta kopnena granica ostane otvorena, što je bila i jedna od centralnih tema u kompleksnim pregovorima EU i Britanije o budućim trgovinskim odnosima.
Prema ugovoru Britanije i Ruande, koji predviđa milionsku novčanu naknadu za Kigali, migranti bi u Ruandi boravili dok im azil ne bude odobren i u tom slučaju tamo bi i ostajali, a ako ne bude odobren, bili bi deportovani.
Prema pisanju BBC, u Britaniji ima oko 52.000 osoba koje bi mogle da dođu pod udar regulative o deportaciji.
Sunak je prognozirao da će britanski model sa Ruandom kopirati i druge zemlje.
Kritičari, sa druge strane, upozoravaju da takav način procesuiranja zahteva za azil predstavlja ozbiljan izazov za globalni sistem zaštite izbeglica, i da bi, ako ga usvoje i druge države, rezultat naprosto mogao da bude masovni beg migranata u najbližu susednu zemlju.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta/AP