Cilj EU je da počne zvanične pregovore o pristupanju sa Ukrajinom i Moldavijom već 25. juna, kada se održava samit Evropskog saveta, rekle su za briselski Politiko neimenovane briselske diplomate.
Kada su lideri EU u decembru otvorili vrata Ukrajini i Moldaviji, taj potez pozdravljen je kao prvi korak istorijske ekspanzije Unije.
Međutim, pravni korak za pokretanje pregovora o članstvu sa Kijevom i Kišinjevom odlagan je više meseci zbog bojazni da će se Mađarska protiviti, kao i brige da bi proširenje EU moglo da postane glavna tema predstojećih izbora za Evropski parlament.
Zvanično zeleno svetlo za početak pregovora o pristupanju sa EU bio bi veliki podsticaj za Ukrajinu koja je u trećoj godini rata.
Približavanje Kijeva Evropi bilo je izgovor za ruskog predsednika Vladimira Putina da pokuša da vrati Ukrajinu u rusku orbitu, tako da put ze zemlje ka članstvu u EU izgleda kao poetska pravda, piše Politiko.
Glavna prepreka na putu evrointegracija Kijeva i dalje je Mađarska koja se protivi članstvu Ukrajine jer, pored ostalog, tvrdi da ima nerešena pitanja u vezi sa mađarskim manjinama u toj zemlji.
Međutim, Kijev vodi intenzivne bilateralne razgovore sa Budimpeštom kako bi rešio ta pitanja koja su, rekle su briselske diplomate, navedene u dokumentu od 11 tačaka.
Nakon razmene mišljenja šefa kabineta ukrajinskog predsednika i mađarskog ministra spoljnih poslova, Kijev je predložio rešenja za sva pitanja na koja je ukazala Budimpešta i sada čeka odgovor. Drugim rečima, piše briselski portal, Kijev želi da pokaže da je uradio sve da zadovolji Mađarsku.
Napori Kijeva trebalo bi da se isplate jer Mađarska, koja u julu preuzima rotirajuće predsedavanje EU, možda neće želeti da joj pitanje ukrajinskog pristupanja zaseni šestomesečno predsedvanje, rekao je jedan diplomata.
Kako je dodao, početak zvaničnih pregovora (sa Ukrajinom) u junu omogućio bi Mađarskoj da se koncenše na druge prioritete predsedavanja.
Portparol mađarskog stalnog predstavnika u EU rekao je za Politiko da je fokus njegove zemlje na pregovaračkom okviru.
"Prvi korak je da se tu pronađe konsensus", rekao je dodajući da bi bilo "preuranjeno" gvoriti o datumima za međuvladinu konferenciju za početak pregovora o članstvu.
Problem bi mogla da pravi i Holandija, čija je nova vladajuća koalicija u velikoj meri protiv proširenja. Tu bi međutim pozitivno moglo da deluje vreme jer, prema izvorima upućenim u koalicione pregovore u Hagu, nova vlada možda neće profunkcionisati do 25. juna.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta/AP