Lažni nalozi na društvenim mrežama koriste se u tekućoj kampanji za predsedničke i parlamentarne izbore u Rumuniji kako bi se veštački povećala popularnost određenih kandidata i promovisao sadržaj koji cilja na njihove protivnike, pokazala je analiza Rumunske obaveštajne službe (SRI).
Izveštaj SRI odgovorio je na zahteve liberalnih poslanika koji traže pojašnjenje o nedavnim javnim informacijama o mogućem stranom mešanju u rumunski izborni proces i takođe mogućem korišćenju farmi trolova od strane nekih predsedničkih kandidata, prenosi Euractiv.ro.
Lažni nalozi na mrežama, kreirani i aktivirani ove godine, korišćeni su za širenje poruka kojima se omalovažavaju protivnici u izbornoj trci.
Međutim, SRI je ocenio da je ta aktivnost ograničenog obima i uticaja i da ne ugrožava nacionalnu bezbednost.
Ministar za digitalizaciju Bogdan Ivan rekao je u jednoj TV emisiji da su "stotine ili čak hiljade naloga" na vodećim platformama ugašene nakon žalbi na mešanje u izborni proces, preneo je Euraktiv Rumunija.
Dodao je da su "u toku desetine drugih istraga" za gašenje tih lažnih naloga i mreža a nalazi će biti prosleđeni organima za sprovođenje zakona.
Ministar je odbio da imenuje kandidate koji koriste botove ili farme trolova pozivajući se na tekuće krivične istrage o "aktivnostima organizovanih kriminalnih grupa, neovlašćenom pristupu kompjuterskim sistemima, prevarama i širenju lažnih informacija".
SRI je naveo i da još nisu identifikovani "propaganda i kampanje dezinformacija aktera spolja koji su neprijateljski raspoloženi prema Rumuniji".
Premijer Marsel Čolaku rekao je 11. novembra da nema informacije o umešanosti Rusije u kampanju i da je uveren da bi on i rumunski predsednik bili svesni da takve informacije postoje, preneo je Euraktiv Rumunija.
Predsednički izbori biće održani 24. novembra. Ukoliko niko od kandidata ne dobije 50%+1 glas, što je scenario koji se ponavlja od 1992, sledi drugi krug 8. decembra.
Parlamentarni izbori biće održani 1. decembra.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay.com