Troškovi za odbranu članica EU u 2024. će dostići 326 milijardi evra ili 1,9% BDP, saopštila je Evropska agencija za odbranu (EDA) navodeći da je u odnosu na 2021, godinu pre ruske agresije na Ukrajinu, potrošnja porasla za više od 30%.

U novom izveštaju EDA se identifikuju prilike za saradnju na razvoju ključnih vojnih kapaciteta među članicama.

Prvi put je usvajanje izveštaja pratilo zajedničko potpisivanje pisma o namerama članica u oblastima integrisane protivvazdušne i protivraketne odbrane, elektronskog ratovanja, dronova samoubica i borbenih brodova.

Izveštaj Koordinisani godišnji pregled odbrane (CARD 2024), koji pokazuje stanje u tom sektoru u EU, usvojili su ministri odbrane u Briselu 19. novembra. Na tom izveštaju radila je EDA u koordinaciju sa Spoljnopolitičkom službom EU (EEAS) i Vojnim osobljem EU (EUMS).

U izveštaju se navodi da su, uprkos povećanju potrošnje za odbranu, samo nacionalni napori nedovoljni da omoguće članicama da se adekvatno pripreme za rat visokog inteziteta. Ističe se da je potrebna veća saradnja.

"Saradnja EU mora da se ubrza kako bi se nacionalni ciljevi uskladili sa dogovorenim ciljevima, konvergirali sa NATO i smanjili fragmentaciju, kao i ojačali evropsku bezbednost", navodi se u izveštaju.

Od članica se traži da istovremeno odgovore na kratkoročne operativne potrebe i dugoročne prioritete. Dodaje se da agresija Rusije na Ukrajinu ukazuje na potrebu i za naprednim tehnologijama, i za isplativim kapacitetima u adekvatnim količinama.

Članice se u izveštaju pozivaju da investiraju u kopnenu, vazdušnu i pomorsku imovinu u skladu sa 2023. dogovorenim prioritetima razvoja kapaciteta, uključujući dopunu zaliha, modernizaciju kopnene i protivvazdušne odbrane i povećanje interoperatibilnosti.

Dodaje se da su isto tako važne investicije u sajber odbranu, sisteme komandovanja i kontrole, satelitske komunikacije.

U saopštenju EDA ističe se i da članice EU moraju manje da se oslanjaju na dobavljače spolja i da bliže sarađuju i razvijaju bezbedne lance snabdevanja EU kako bi ojačali Tehnološku i industrijsku bazu evropske odbrane (EDTIB).

Predsedavajući EDA, Visoki predstavnik EU za spoljnu i bezbednosnu politiku i potpredsednik Evropske komisije Žozep Borel rekao je da izveštaj CARD 2024 jasno ukazuje da nacionalni napori, iako neophodni, nisu dovoljni. Istakao je da je saradnja na nivou EU, uz povećanje potrošnje, ključna za rat visokog intenziteta.

U izveštaju se navodi i da je deset članica projektovalo da više od 30% ukupne potrošnje za odbranu alocira za investicije.

Očekuje se da ulaganja u istraživanja, razvoj i nabavku novih odbrambenih kapaciteta poraste sa oko 59 milijardi evra u 2021. na 102 milijarde u 2024.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Freeimages.com