Neočekivani i nagli pad režima Bašara el Asada podeća na pad berlinskog zida ili uklanjanje tirana poput rumunskog diktatora Nikolae Čaušeskua, ali ne garantuju da se neće nastaviti građanski rat i balkanizacija Sirije i tranziciju Sirije ka demokratiji, piše britanski dnevnik Telegraf.
Prema oceni lista, oni koji očekuju pozitivan ishod u Siriji i njenu transformaciju u demokratsku zemlju, biće po svoj prilici duboko razočarani.
Poniranje Sirije u građanski rat počelo je, piše Telegraf, na krilima arapskog proleća koje je smatrano vesnikom pro-zapadnog načina vladavine u regionu ali nije uspelo da to materalizuje i jako malo toga se promenilo za obične ljude u većini arapskih država u kojima su oboreni režimi.
I kada su snage suprostavljene Asadu pokušale da ostvare duh arapskog proleća, režim je u nastojanju da očuva vlast odgovorio na najbrutalniji mogući način, piše Telegraf.
"Posledica je bila Balkanizacija zemlje u 'krpež' različitih centara moći kojima su vladale frakcije, počevši od kurdskih separatista, pa do najekstremnijih islamista", piše Telegraf.
"Pobunjeničke grupe su sada preuzele kontrolu u zemlji i zapadni posmatrači i političari pozdravljaju odlazak Asada, i to uglavnom zbog toga šta to znači za Moskvu i Teheran. Ali samo zato što je loše za njih, ne čini to dobrim za Zapad", piše dnevnik.
Telegraf podseća da je vodeća pobunjenička grupa, Hajat Tahrir al Šam tvrdokorna islamistička grupa ponikla iz Al Kaide. "Pa iako mnogi analitičari sada smatraju da oni više nisu takvi tvrdi islamisti kao kad su nastali, u sirijskoj opoziciji i dalje postoje mnoge grupe koje nijedan razumni zapadni lider ne bi želeo da vidi kao deo buduće sirijske vlade", ocenjuje britanski dnevnik.
"Nije izvesno ni da će različite grupe biti u stanju da se okupe oko nečega što bi moglo i da liči na takvu vladu. Rat i balkanizacija mogli bi jako lako da se nastave dok budu rešavale svoje razmirice u mesecima i godinama koje slede", piše Telegraf.
List napominje i ulogu Turske i njenog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, koji je proteklih dana javno podsticao pobudu, ali konstatuje da su njegovi glavni motivi za to gušenje kurdskih grupa i repatrijacija miliona sirijskih izbeglica koje borave u Turskoj.
"Uklanjanje Asadovog režima je nešto čemu se treba radovati, ali budućnost Sirije i šireg regiona je neizvesna dok postoje zloćudne snage spremne da do kraja iskoriste situaciju", konstatuje Telegraf.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta/AP