Spremnost da se podrži Ukrajina dok ne pobedi Rusiju naglo je opala u zemljama zapadne Evrope, dok se sve veća prednost daje opciji okončanja rata pregovorima, pokazuje anketa agencije za istraživanje javnog mnjenja YouGov.
Istraživanje sprovedeno u decembru u Francuskoj, Nemačkoj, Italiji, Španiji, Švedskoj, Danskoj i Velikoj Britaniji pokazuje da je želja javnosti da bude uz Ukrajinu do pobede, čak i ako bi to značilo duže trajanje rata, opala u svih sedam zemalja u proteklih 12 meseci.
Sa druge strane, podrška alternativnom rešenju, da se pregovorima okončaju sukobi, čak i ako bi delovi Ukrajine ostali pod kontrolom Rusije, porasla je u svakoj zemlji, a u četiri je to poželjnija opcija od prve.
Anketa je pokazala da postoji izvesno nezadovoljstvo zbog ideje nametnutog rešenja koje bi podrazumevalo da Ukrajina ustupi teritoriju Rusiji, ali i široko rasprostranjeno uverenje da će novi američki predsednik Donald Tramp napustiti Ukrajinu posle inauguracije 20. januara.
Podaci dolaze skoro tri godine od početka ruske invazije i u kritičnom trenutku za Ukrajinu. Ove godine Rusija je napredovala najbržim tempom od proleća 2022, kada su njene trupe neuspešno pokušale da zauzmu Kijev, prenosi Gardijan.
Spremnost da se podrži Ukrajina dok ne pobedi Rusiju ostala je visoka u Švedskoj (50%) i Danskoj (40%) i Velikoj Britaniji (36%), ali su ti nivoi pali u odnosu na podatke iz januara, kada je podrška ovoj opciji u tim zemljama bila 57%, 51% i 50%.
U istom periodu, procenat onih koji su za traženje mira pregovorima porastao je u Italiji (na 55% sa 45%), Španiji (na 46% sa 38%), Francuskoj (na 43% sa 35%) i u Nemačkoj (na 45% sa 38%), uz pad spremnosti da sa podrži Ukrajina do pobede.
Manje od mesec dana do Trampovog povratka u Belu kuću, većina ili skoro većina u svim zemljama osim jedne smatra da će novoizabrani predsednik SAD verovatno povući podršku Ukrajini: 62% Nemaca, 60% Španaca, 56% Britanaca 52% Francuza i 48% Italijana.
Ljudi su takođe bili podeljeni kada je u pitanju mirovno rešenje koje bi Rusiji ostavilo kontrolu nad bar nekim delovima Ukrajine koje je okupirala od invazije u februaru 2022, što Tramp navodno možda planira.
Većina u Švedskoj (57%), Danskoj (53%) i Velikoj Britaniji (51%) i značajna manjina u Španiji(43%) rekla je da se ne bi dobro osećala u slučaju takvog dogovora, u poređenju sa samo 37% u Francuskoj i 31% u Nemačkoj i Italiji.
Istraživanje je pokazalo i da većina građana ovih zemalja smatra da saveznici Ukrajine nisu učinili dovo
jno da spreče Rusiju da dobije rat, kako u pogledu ekonomskih sankcija protiv Moskve, tako i vojne i druge pomoći Kijevu.
Međutim, malo njih misli da bi njihova zemlja trebalo da poveća pomoć - 29% u Švedskoj, 21% u Velikoj Britaniji i Nemačkoj, 17% u Danskoj i Španiji, 14% u Francuskoj i samo 11% u Italiji.
Veći procenat u svakoj zemlji kaže da bi ta podrška trebalo ili da bude na istom nivou ili smanjena.
Upitani kakva će biti situacija za godinu dana, malo njih misli da će Rusija ili Ukrajina pobediti, a većina veruje ili da će sukobi i dalje trajati, ili da će biti postignut mirovni sporazum.
Da su pregovori verovatniji smatra više ispitanika u Danskoj (47%), Nemačkoj (40%), Velikoj Britanijia i Francuskoj (38%) i Italiji (36%), dok je u Španiji (36%) i Švedskoj (35%) malo više onih koji veruju da će borbe biti nastavljene.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta/AP