Poljska vlada je pred predsedničke izbore u maju najavila novi program za zaštitu nacionalne sajber bezbednosti od ruskog uticaja. Aktuelni predsednik s druge strane nagoveštava da bi u izbore mogla da se meša EU.

Ciljevi programa "Izborni kišobran", koji je najavio zamenik premijera i ministar za digitalne poslove Kšištof Gavkovski, jesu borba protiv dezinformacija, modeliranje procesa finansiranja izborne kampanje i obuka izbornih komisija.

Gavkovski je za Juronjuz rekao da je Poljska jedna od zemalja koje su najviše izložene sajber kriminalu. Rekao je i da poljske službe svakog dana zatvaraju više od 200 internet domena sa štetnim sadržajem.

Vladine informacije tvrde da se Poljaci regrutuju onlajn i da im se nudi između 3.000 i 4.000 evra da sarađuju sa ruskim službama pred izbore.

"Upozoravam sve koji žele da iskoriste laki, brzi novac za saradnju sa ruskim službama radi uticaja na poljske izbore da će završiti u zatvoru", rekao je Gavkovski, preneo je euronews.com.

Međutim, poljska opoziciona partija Pravo i pravda smatra da program vladajuće koalicije predstavlja predizborni pokušaj cenzure na internetu.

"Tako nešto se ne zove 'izborni kišobran' nego napad na demokratiju u Poljskoj", rekao je poslanik Prava i pravde Pžemislav Čarnek.

"Vodimo računa da izbori budu slobodni, pošteni i da ih niko ne ometa. Međutim, uradimo to adekvatnim sredstvima", rekao je Čarnek.

Partija Pravo i pravda za nekoliko dana zvanično će predstaviti svoj predlog zaštite sajber bezbednosti uoči izbora.

Prvi krug predsedničkih izbora u Poljskoj biće održan 18. maja.

Duda sugeriše da bi EU mogla da se meša u izbore

U međuvremenu je aktuelni predsednik Andžej Duda nagovestio da bi EU mogla da utiče na izbore u maju na kojima će se birati njegov naslednik.

Duda je rekao da Brisel "ne voli konzervativce koji vladaju u Poljskoj", preneo je 6. februara portal notesfrompoland.com.

Kao dokaz, Duda tvrdi da se Brisel mešao u nedavne predsedničke izbore u Rumuniji, čiji su rezultati poništeni nakon iznenađujuće pobede kandidata krajnje desnice. Rekao je da se Brisel ranije mešao u poljsku politiku kada je partija Pravo i pravda, sa kojom je Duda povezan, bila na vlasti.

U intervjuu za Kanal Zero predsednik Poljske je rekao da ga slučaj Rumunije "veoma brine" i da ima "mnogo sumnji" oko toga.

"Da li je moguće da danas izbore u pojedinim zemljama, naizgled demokratskim, mogu dobiti samo oni koji su prihvaćeni u Briselu? Imam takav utisak i to mi se ne sviđa", rekao je Duda.

Dodao je da "danas postoji relana pretnja po demokratiju, za šta je Rumunija dokaz. Takođe je izrazio zabrinutost da će u Poljskoj "demokratija postati fasada" i da će se doći do toga da "niko drugi nikada neće moći da pobedi na izborima", preneo je notesfrompoland.com.

Duda je rekao i da će izborni rezultati morati da se brane, ako neko namerava njima da manipuliše kao u Rumuniji.

"Možda ćemo jednostavno morati da demonstriramo, iskoristimo ustavom zagarantovana prava, poput prava na okupljanje, na slobodu govora", rekao je Duda.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: EK