Do kraja decenije više od deset miliona ljudi u svetu moglo bi bude inficirano virusom HIV a gotovo tri miliona moglo bi da izgubi život zbog smanjenja strane pomoći zapadnih vlada, pokazalo je novo istraživanje čiji su rezultati objavljeni 27. marta.
U studiji koju je objavio Lanset HIV procenjuje se potencijalni uticaj na javno zdravlje planiranog ili predloženog smanjenja finansiranja od strane pet vodećih donatorskih zemalja - SAD, Velike Britanije, Francuske, Nemačke i Holandije.
Te zemlje trenutno obezbeđuju 90% međunarodnog finansiranja kada je u pitanju HIV, preneo je briselski Politiko.
Najveće posledice osetiće se u podsaharskoj Africi i među ranjivom i marginalizovanom populacijom koja je već pod povećanim rizikom da dobije HIV, poput intravenskih zavisnika, seksualnih radnika, muškaraca koji imaju seks sa muškarcima i decom.
SAD su, kako se navodi, smanjile finansiranje Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), uključujući programe lečenja i prevencije HIV. U opasnosti je i Predsednikov plan za hitne slučajeve za pomoć kod side (PEPFAR).
U međuvremenu je Britanija u februaru najavila smanjenje potrošnje za međunarodni razvoj a Holandija je saopštila da smanjuje stranu pomoć za 2,4 milijarde evra. Nemačka i Francuska su 2024. smanjile budžete za pomoć inistranstvu za još tri milijarde evra.
"Tekuća smanjenja programa podržanih od strane PEPFAR i USAID već su poremetili pristup osnovnim uslugama za HIV, uključujući antivirusnu terapiju i prevenciju i testiranje na HIV", istakla je koautorka studije Debra ten Brink sa Instituta Barnet u Australiji, preneo je Politiko.
Ten Brink je rekla da će, ako ostale zemlje donatori smanje finansiranje, biti poništene decenije napretka u borbi protiv HIV i za sprečavanje HIV.
Globalni zdravstveni lideri tražili su od EU i članica da pojačaju podršku svetskim zdravstvenim programima.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Pixabay.com