Građani Evropske unije snažno podržavaju kulturnu razmenu, umetničku slobodu i pravedne uslove rada za umetnike, pokazuje novo istraživanje Eurobarometar. Evropska unija, prema njihovom mišljenju, treba da ima snažniju ulogu u zaštiti baštine i odgovoru na uticaj novih tehnologija.

Evropska komisija je saopštila da kultura daje građanimna osećaj zajedništva i integracije, a da 87% ispitanika misli da  kultura i kulturna razmena treba da imaju veoma važno mesto u EU kako bi se građani osećali više kao Evropljani.

Da je kulturna baština važna za Evropu smatra 86% ispitanika, što potvrđuje da se kultura ceni ne samo u sadašnjem životu, nego i kao deo prošlosti. Sličan procenat ispitanika kaže da su kultura i umetnost važne za dobrobit i ekonomski razvoj.

Umetnička sloboda i dalje je stub demokratskih društava, a 88% Europljana je izjavilo da je ona važna za njih.

Dok većina građana (77%) veruje da umetnici mogu slobodno da izraze svoje ideje i mišljenja bez straha od cenzure ili odmazde svoje vlade, percepcije umetničke slobode se razlikuju među državama članicama.

Gotovo polovina ispitanika (49%) navelo je da je u prethodnih 12 meseci učestvovalo u umetničkim aktivnostima, što je znatno više u odnosu na 2013, kada je taj procenat bio 37%.

Evropski komesar za međugeneracijsku pravednost, mlade, kulturu i sport Glen Mikalef izjavio je da rezultati istraživanja pokazuju koliko je duboko kultura važna za Evropljane, ne samo kao deo njihovog identiteta, nego i kao zajednički temelj budućnosti Evrope.

“Građani su jasno izrazili svoja očekivanja: pravedna plata za umetnike, zaštita umetničke slobode i bolji pristup kulturi”, rekao je Mikalef, dodajući da će te informacije oblikovati Kompas kulture za Evropu koji će predstaviti ove godine.

Prema istraživanju, 73% Evropljana je zabrinuto je da bi rast generativne veštačke inteligencije mogao da utiče na zapošljavanje ili zaradu umetnika.

Manje od polovine Evropljana (48%) reklo je da može uočiti razliku između umetničkog dela veštačke inteligencije i umetničkog dela koje je izradio čovek.

Samo 51% ispitanika veruje da umetnici u njihovoj zemlji generalno dobijaju poštenu i primerenu naknadu za svoj rad.

Evropljani takođe veruju da bi njihova zemlja i EU trebalo tešnje da sarađuju u oblasti kulturne politike, pri čemu su glavni prioriteti povećanje pristupačnosti umetnosti, zaštita lokaliteta kulturne baštine tokom ratova, prirodnih katastrofa ili klimatskih promena i osiguravanje pravedne plate i dobrih radnih uslova za umetnike i kulturne radnike.

Anketa je provedena od februara do aprila a u njoj je učestvovalo više od 26.300 građana EU.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Pixabay.com