Evropska investiciona banka (EIB) planira snažnu finansijsku injekciju u evropski tehnološki sektor i za tehnološka preduzeća i naučnike će izdvojiti 70 milijardi evra, piše nemački dnevnik Handelsblat.

Cilj je da se smanji zaostajanje Evrope za SAD u ulaganju u taj sektor, i do 2027. godine 70 milijardi će biti stavljeno na raspolaganje startapovima a plan EIB je da se tako mobilišu i dodatna ulaganja iz privatnog i javnog sektora. 

Zahvaljujući toj poluzi iznos investicija bi mogao da poraste i na 250 milijardi, a projektu pogoduje i "eratična" ekonomska politika američkog predsednika Donalda Trampa koja iz SAD tera naučnike i stvara nesigurnost kod potencijalnih investitora, piše Handelsblat. 

"Govorimo o do sada najvećem finansijskom programu ulaganja u evropske inovacije i tehnološko liderstvo", rekla je u intervjuu za Handelsblat predsednica EIB Nađa Kalvinjo.

EIB još ove godine planira da pokrene platformu "TechEU" koja treba naučnicima i preduzećima da pomogne da nađu odgovore na sva pitanja koja se tiču finansiranja, a podsticaji evropske banke će biti "veći, brži i jednostavniji", rekla je Kalvinjo.

Cilj je, prema njenim rečima, da se istraživački projekti i firme finansiraju "od ideje, pa sve do berze". Ona je pojasnila da bi EIB, da bi se sprečila rasprodaja tehnologija u inostranstvo, ubuduće mogla da pomogne evropskim firmama da preuzmu perspektivna evropska startap preduzeća.

To je i "izlazna" opcija za evropske osnivače i davaoce riskantnih kredita, koji su do sada svoj udeo često prodavali finansijski snažnim investitorima iz SAD, rekla je Kalvinjo. 

EIB će u svemu sarađivati sa Evropskom komisijom, a u proces mogu da se uključe i nacionalne razvojne banke, dodala je Kalvinjo.

Plan ipak još treba da odobre ministri finansija 27 članica EU koji čine Savet guvernera EIB. Kalvinjo je 13. maja plan predstavila na sastanku ministara finansija EU u Briselu i nada se pozitivnoj odluci u junu.

Šansa za takav projekat, prema oceni Kalvinjo, leži i u nepostojanoj ekonomskoj politici američkog predsednika Donalda Trampa i nesigurnosti koju ona izaziva. 

"Sadašnja situacija u SAD stvara priliku za Evropu da privuče stručnjake, investicije i kapital", rekla je predsednica EIB, dodajući da "strani investitori već pokazuju veliko zanimanje".

Američka administracija je proteklih meseci jako smanjila izdvajanja za nauku, sredstva su uskraćena i nekim elitnim univerzitetima poput Kolumbije i Harvarda, zbog čega su i američki naučnici upozorili da se zemlja već suočava sa odlivom mozgova, sa odlaskom vodećih američkih naučnika u inostranstvo.

Kalvinjo je rekla da je Evropa u geopolitičkom kontekstu "svetionik stabilnosti, transparentnosti i poverenja", što veoma provlači ulagače. 

Uz to je, kako je dodala, EIB jedina multilateralna razvojna banka u kojoj udeo imaju samo članice EU, zbog čega ne mora da se bori protiv istih neizvesnosti kao druge razvojne banke, što jača njenu međunarodnu ulogu.

Zadatak banke je da pomogne u realizaciji strateških ciljeva EU, i ona funkcioniše kao katalizator za privatne investicije, pošto sama samo delimično finansira projekte i tako ohrabruje i mobiliše dodatna ulaganja iz privatnog i javnog sektora.

Prošle godine, EIB je odobrila podsticajne kredite ukupne vrednosti 89 milijardi evra, a ove godine planira da dostigne 95 milijardi.

Kalvinjo je rekla da se EIB i do sada upuštala u rizična finansiranja što podvlači koliko je nerazvijeno privatno tržište kapitala u Evropi. Nova inicijativa sa ulaganjem u tehnološki sektor treba da osnaži mrežu privatnih davalaca kapitala, tako da jednog dana evropski startapovi više neće morati da odlaze u SAD da bi došli do kapitala potrebnog za razvoj.

Komentarišući kritike da je EIB ipak konzervativna u odobravanju kredita, Kalvinjo je rekla da je banka već postala spremna da preuzima veće rizike i da će sa inicijativom TechEU ostati na tom putu.

Mora, međutim, stalno da pazi da sačuva svoj kreditni rejting AAA, jer joj taj najviši bonitet omogućava da na tržištu kapitala i sama pod najpovoljnijim uslovima kupuje novac.

Kalvinjo je obećala da će i birokratske prepreke biti smanjene i da će se ubuduće na zahteve za dodelu rizičnih kredita odgovarati u roku od najviše šest meseci. Zajmoprimci su do sada često kritikovali EIB zbog sporog i birokratskog postupka odlučivanja o dodeli kredita.

Kalvinjo je ocenila da Evropa već sada poseduje sve potencijale da u tehnološkoj utakmici stigne SAD - 450 miliona stanovnika, izvrsne univerzitete, sjajne ideje i briljantne startap ekosisteme.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: EIB