Poljsko uvođenje graničnih kontrola sa susednim Nemačkom i Litvanijom najnoviji je dodatak na listi sličnih porteza kojih je od 2006. u prostoru Šengena bilo 472.

S obzirom da su do 2015. članice EU dostavile Evropskoj komisiji samo 35 obaveštenja o takvim potezima, danas se dovodi u pitanje opstanak zone bez granica koja obuhvata 29 zemalja i oko 400 miliona ljudi, piše briselski portal EUObserver.

Glavni razlog za uvođenje kontrola na granicama od 2015. jeste ilegalna migracija a među razlozima su i "zaključavanja" za vreme pandemije kovida i bezbednosne pretnje Rusije. 

Međutim, odluka poljskog premijera Donalda Tuska da od 7. jula uvede granične kontrole nosi rizik od mogućeg odgovora u trenutku kada stižu izveštaji da Nemačka vraća ilegalne migrante u Poljsku.

Nemačka je negirala da vraća tražioce azila u Poljsku.

Varšava međutim nije uverena u to.

"Granična straža, uz podršku policije i vojske, potpuno je spremna da preuzme kontrolu na poljsko-nemačkoj i poljskoj-litvanskoj granici", rekao je za poljske medije ministar unutrašnjih poslova Tomaš Sjemonjak.

Poslednje poljsko obaveštenje poslato 4. jula Komisiji odnosi se na 65 kontrolnih tačaka - 52 na poljsko-nemačkoj i ostale na poljsko-litvanskoj granici.

EUObserver piše da, pošto pitanje migracije i dalje dominira javnim i političkim diskursom, slobodno kretanje u okviru šengenske zone ostaje problematično.

Poljski sused Nemačka u međuvremenu beleži znatan pad broja tražilaca azila, za oko 50% u odnosu na prethodnu godinu.

U junu je u Nemačkoj bilo manje od 7.000 novih zahteva za azil, za 59% manje nego u istom mesecu 2024. i istovremeno najmanje za više od deset godina.

Do pada dolazi nakon političkih obećanja kancelara Fridriha Merca da će smanjiti dolazak migranata.

"Pokrenuli smo preokret kod migracija - sa više ograničenja, više odbijanja, više kontrole i više povrataka, u skladu sa evropskim zakonom", napisao je Merc na mreži Iks.

Nemačka je takođe krajem 2024. uvela granične kontrole sa Austrijom, Belgijom, Češkom, Danskom, Francuskom, Luksemburgom, Holandijom, Poljskom i Švajcarskom.

Te kontrole ostaće na snazi barem do septembra, nakon što su produžene ranije ove godine zbog bojazni od migracije.

Evropska komisija je do sada samo jednom objavila mišljenje o privremenim zatvaranjima granice. Mišljenje Komisije treba da sadrži procenu da li je takav potez proporcionalan i neophodan.

"Ponovno uvođenje privremenih kontrola na unutrašnjim granicama moguće je pod određenim uslovima, kako je navedeno u zakonodavstvu EU i posebno Šengenskom graničnom kodeksu", rekao je portparol Komisije.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta/AP