Na inicijativu Nemačke, ministri unutrašnjih poslova Francuske, Poljske, Austrije, Danske i Češke, kao i evrokomesar za migracije Magnus Bruner, sledeće nedelje srešće se u ski centru Cugšpice kako bi se zajedno založili za oštriju, bržu i bolje koordinisanu politiku migracija u Evropi.

Nemački ministar unutrašnjih poslova Aleksander Dobrint pozvao je kolege iz EU na samit o migracijama 18. jula kako bi sačinili nacrt predloga oštrijih pravila o migracijama.

"Građani s pravom očekuju red i veću kontrolu i saradnju od političara umesto bespomoćnosti. Želimo da pošaljemo takav signal", rekao je Dobrint za briselski portal Politiko.

Kako se navodi, cilj samita na Bavarskim Alpima je deklaracija sa konkretnim idejama, uključujući o zaštiti granica i deportaciji odbijenih tražilaca azila u tzv. treće zemlje ili zemlje van EU. Te ideje treba "gurati" zajedno na evropskom nivou, smatra nemački ministar.

Nemačka je dugo bila među članicama EU sa liberalnijim pristupom pitanju migracija. Međutim, aktuelna vlada koju predvodi Fridrih Merc obećala je da će znatno smanjiti priliv tražilaca azila pod pritiskom krajnje desne, anti-imigrantske Alternative za Nemačku (AfD) koja je sada najveća opoziciona partija u nemačkom parlamentu.

Samo par dana po preuzimanju mandata proletos, Mercov ministar unutrašnjih poslova pojačao je kontrole na nemačkim granicama i rekao da će nemačka policija vraćati imigrante bez dokumenata, uključujući tražioce azila, što većina stručnjaka smatra suprotnim zakonima EU.

Francuski, poljski i austrijski političari kritikovali su Merca da sprečava slobodno kretanje ljudi i robe unutar Šengena.

U međuvremenu je Poljska od 7. jula uvela kontrole na njenim granicama sa Nemačkom i Litvanijom.

Dobrint i Merc branili su odluku o proverama na granicama rekavši da je to privremena mera dok se radi na reformi politike migracija na nivou EU.

"Moramo da ojačamo mogućnost repatrijacije", rekao je nedavno Dobrint u intervjuu za nemački časopis Fokus, preneo je Politiko.

On je objasnio da to zahteva uklanjanje odredbe Zajedničkog evropskog sistema azila po kojoj izbeglice moraju da imaju vezu sa zemljom u koju ih vraćaju.

"Želimo da to ukinemo i istovremeno proširimo strateško partnerstvo sa trećim zemljama", rekao je Dobrint ali nije precizirao o kojim je zemljama reč.

Evropska komisija u maju je predložila izmene zakona EU koje će omogućiti deportaciju migranata u zemlje van EU. Taj predlog oštro su kritikovale grupe za zaštitu ljudskih prava.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta/AP