Broj pokušaja ilegalnog prelaska spoljnih granica Evropske unije bio je u prvom kvartalu ove godine znatno manji nego u istom tromesečju prošle godine, a najveći pad ilegalnih migracija zabeležen je na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti.

Agencija EU za granice i obalsku stražu Fronteks saopštila je 11. aprila da je ukupan broj prelazaka granice unije preko svih migratskih ruta bio 31% manji, odnosno da je registrovano 33.600 takvih pokušaja prelaska.

Na Balkanskoj ruti broj ilegalnih prelazak bio je čak 64% manji. U prvom kvartalu bilo je 2.111 takvih pokušaja, a najviše ilegalnih migranata bilo je iz Turske, Sirije i Avganistana.  

Prema prelimuinarnim podacima Fronteksa, migranti su u tom periodu najviše koristili istočnomediteransku i zapadnoafričku rutu. 

Preko te dve rute u evropske zemlje je pokušalo da uđe po više 9.000 ljudi, i to preko prve uglavnom stanovnika podsaharske Afrike (Malija, Senegala i Gvineje) koji su pokušali da se domognu Kanarskih ostrva, arhipelaga na zapadu Afrike koji je deo Španije.

Preko istočnog Sredozemlja migranti su uglavnom bili iz Avganistana, Egipta i Sudana.

Broj pokušaja ilelganog ulaska u EU preko centralnog Mediterana, sa severa Afrike u Italiju ili Maltu smanjio se za 26%, na oko 8.500. 

Ta ruta se ujedno smatra i najsmrtonosnijom  migrantskom rutom i na njoj je, prema podacima Međunarodne organizacije za migracije (OIM), u pokušaju da preplove Mediteran samo 2024. godine poginulo oko 2.300 ljudi.

Fronteks u saopštenju navodi podatak IOM da je na toj ruti u prva tri meseca ove godine bilo 385 poginulih u brodolomima.

Najmanje se u prvom kvartalu, za 8%, smanjio dolazak ilegalnih migranata preko istočnih kopnenih granica EU. Registrovana su 1.502 takva pokušaja i uglavnom je reč o državljanima Ukrajine, Iraka i Rusije.

U tom periodu, Fronteks je registrovao i 11.204 pokušaja ilegalnog prelaska iz Unije u Veliku Britaniju, piše u saopštenju, pri čemu je i to smanjenje od 4% u odnosu na isti period prošle godine.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Fronteks