Mladi u Evropskoj uniji privrženi su demokratiji i samoj Uniji, ali vide i porebu za reformama, a svega 6% mladih misli da je politički sistem u njihovoj zemlji dobar i da ga ne treba menjati, pokazalo je 3. jula objavljeno istraživanje nemačke Fondacije TUI.
Da je demokratija bolja od bilo kojeg drugog oblika vladavine ocenila je bezrezervno relativno skromna većina od 57% mladih, ali je 39% ocenilo i da EU ne funkcioniše preterano demokratski.
Sa sugerisanim odogovorom da je EU "izvorno dobra ideja, ali da je loše realizovana u praksi" saglasila se polovina učesnika ankete. Sa tim su se najviše saglasili mladi Grci, njih 63%.
Deveto godišnje istraživanje "Mlada Evropa", među mladima uzrasta 16 do 26 godina, pokazalo je da mladi žele promene i da 53% smatra da se EU isuviše bavi sitnicama umesto da se koncentriše na ključna pitanja.
Zato bi prioriteti EU, prema mišljenju mladih, trebalo da budu pristupačni životni troškovi, odbrana od spoljnih pretnji, i na trećem mestu bolji uslovi za privredu i preduzeća i borba protiv klimatskih promena.
Članstvo svoje zemlje u EU kao pozitivnu stvar vidi dve trećine mladih Evropljana, iako je u istraživanju 48% anketiranih ocenilo da je demokratija u njihovoj zemlji ugrožena. Posebno pozitivno članstvo zemlje u EU ocenjuju mladi Nemci (80%), a zanimljivo je da se u Britaniji 73% mladih izjasnilo za ponovni ulazak njihove zemlje u Uniju.
U istraživanju je više mladih sebe po političkom afinitetu svrstalo u desni centar na političkom spektru nego ranijih godina. Dok je postotak takvih 2021. godine iznosio 14%, u novom istraživanju iznosi 19%. U političkom centru sebe vidi 33%, 32% se svrstava levo od centra a 16% nije dalo odgovor.
Kada je reč o migracijama, mladi su postali kritičniji i 38% misli da je treba oštrije ograničiti, a 33% je neodlučno. Da zaštita klime treba da ima prioritet u odnosu na privredni razvoj i dalje misli 33%, ali je 2021. godine tako razmišljalo 44% mladih. U novom istraživanju, 23% misli suprotno, a 37% je neodlučno.
U anketi, koju je sprovela međunarodna agencija za istraživanje javnog mnjenja Jugav, svega 42% ispitanih je ocenilo da EU spada među tri najvažnija globalna aktera.
Najvažnija svetska sila za mlade su sa 83% SAD, a slede Kina (75%) i Rusija (57%). Iza Evropske unije je Indija, koju najvažnijim globalnim akterom smatra 10% anketiranih.
Ipak, svega četvrtina mladih misli da EU nikada ne može da zauzme važniju globalnu lidersku ulogu, dok više od polovine veruje da je to moguće kada promeni neke temeljne stvari.
Interesantno je da su EU kao jednog od tri najvažnijih aktera u svetu najčešće navodili mladi iz Velike Britanije.
Autori istraživanaj ocenili su da to što demokratiju kao najbolji oblik vladavine podržava 57% ukazuje da postoji i znatan broj onih koji ne misle tako i da je to dokaz da se demokratije u Evropu nalazi pod pritiskom. U studiji je u nekim zemljama, poput Poljske, Španije i Francuske, samo polovina mladih stala uz demokratiju.
Izvor:Dnevni evropski servis
Foto: EU