Ni novinari u Nemačkoj nisu zadovoljni slobodom medija, iako je ta zemlja visoko na rang listama po medijskim slobodama, i u Nemačkom udruženju novinara (DJV) ukazuju da to ne odražava aktuelnu situaciju, da su napadi na novinare brojni, i da su u zemlji velike regionalne razlike.
Predsednik Nemačkog udruženja novinara Mika Bojster (Beuster) rekao je da, kao i svuda u svetu, mediji trpe pritiske u Nemačkoj, da se dešavaju napadi na novinare ali da ih napadaju i sudskim putem, strateškim tužbama (SLAPP) kako bi se onemogućilo izveštavanje o stvarima o kojima je važno izveštavati.
"Mi se kao organizacija borimo protiv toga, pokušavamo da podignemo svest o zakonodavstvu na temu slobode medija jer je u pitanju važna vrednost za demokratska društva", rekao je Bojster novinarima iz Srbije koji su nedavno posetili Nemačku u okviru projekta Puls Evrope - medijske posete EU.
Kao zabrinjavajuće Bojster je naveo jačanje partija neprijateljskih prema novinarima posle izbora u Nemačkoj i rast broja fizičkih napada od strane ekstremnih desničara širom zemlje.
Ukazao je na dobar rezultat Alternative za Nemačku (AfD) na parlamentarnim izborima dodajući da oni nisu prijatelji medija, da napadaju i obeležavaju novinare kao neprijatelje države. Rekao je i da taj problem mora da se reši, kao i da to nije tipično nemački, već globalni problem porasta populista i ekstremista.
"Moramo da se suočimo s tim problemom, kako da zaštitimo slobodno i nezavisno novinarstvo od bilo kakvih ekstremističkih i populističkih pokreta. Mi radimo na tome, ali moramo i da sarađujemo s drugima, i potrebno nam je evropsko rešenje za taj problem", rekao je prvi čovek Nemačkog udruženja novinara.
Bojster je rekao i da se u Udruženju trude da zainteresuju javnost i političare za problem napada na novinare.
Kada je reč o napadima na protestima, Bojster je rekao da neke redakcije angažuju privatno obezbeđenje ali da je to teško za male medije.
Ukazao je i na probleme kod gonjenja i kažnjavanja napada na novinare, uključujući pravne rasprave o tome šta je pretnja, dodajući da je to više pitanje građanskog nego krivičnog prava.
Na pitanje da li su u Udruženju spremni da podignu glas u ime kolega van Nemačke, Bojster je rekao da ne samo da su spremni, već da to i moraju da urade i to svuda gde su novinari pod pritiskom.
"Mi, kao Evropljani, moramo da budemo jedni uz druge i odbranimo ovu dragocenu slobodu, ovu fragilnu slobodu medija. Moramo da se udružimo, i naša dužnost i obaveza kao najveće organizacije u Evropi je da podignemo glas za slobodu medija u Srbiji, na Zapadnom Balkanu, u Istočnoj Evropi, u celoj Evropi", rekao je Bojster.
Ističući da tamo gde nema novinara raste korupcija, opada demokratija, da se pogoršava stanje u društvu, Bojster je ukazao i na težak materijalni položaj novinara, posebno frilensera.
U vezi finansiranja medija, Bojster je govoreći o onlajn pretplati na medije rekao da ima dobrih primera i modela ali i da se postavlja pitanje da li će novac otići novinarima ili vlasnicima medija.
Govorio je i o velikim tehnološkim kompanijama koje "kradu" rad novinara, što je opasnost za svaku medijsku kuću. Ukazao je i na problem nepostojanja evropske tehnološke infrastrukture dodajući da su deo odgovora evropski pretraživač, evropske mreže. "Potrebno nam je evropsko rešenje", rekao je Bojster.
Nemačko udruženje novinara ima oko 27.000 članova i deluje kao udruženje koje predstavlja interese novinara i kao sindikat koji se zalaže za poštene plate i dobre uslove rada novinara.
Raste broj žalbi Savetu za štampu
U međuvremenu u Nemačkoj raste broj žalbi Savetu za štampu, rekli su novinarima iz Srbije u tom dobrovoljnom telo za samoregulaciju koje prati poštovanje etičkih pravila iz kodeksa nemačke štampe u novinama, magazinima, na portalima.
Ksenija Balzerajt (Xenia Balzereit) iz Saveta za štampu rekla je da je u 2024. bilo 2.215 žalbi prema 1.850 godinu dana ranije dok je maksimum od više od 4.000 žalbi registrovan 2020, za vreme pandemije.
Prema njenim rečima, predmet žalbe u najvećem broju bili su regionalni/lokalni mediji (705) a slede tabloidi i magazini (po više od 200).
Razlozi za žalbu bili su kršenje pravila oko identiteta žrtve, neodvajanje reklama i sadržaja, prikriveno oglašavanje, senzacionalističko izveštavanje, "klikbejt" sadržaji, AI sadržaji a da to nije transparentno naznačeno, lažne vesti.
Savet za štampu finansiraju dva vodeća novinarska sindikata i dva udruženja izdavača a oko trećinu budžeta obezbeđuje zakonski savezni grant.
Odgovoran je za očuvanje reputacije i kredibiliteta nemačke štampe uz zaštitu njene slobode i može da odredi tri tipa sankcija - savet, neodobravanje i javnu opomenu.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: DES