Potpredsednica Evropske komisije za čistu, pravednu i konkurentsku tranziciju Tereza Ribera izjavila je da politički kukavičluk ometa napore Evrope da se suoči s posledicama klimatskih promena, čak i u trenutku kada je rekordni toplotni talas zahvatio kontinent.

Ribera je u intervjuu za Gardijan rekla da iako posledice klimatske krize postaju sve očiglednije, i dalje ne postoji odgovarajuća akcija.

Toplotni talas se ove sedmice širi Evropom, a nateže su do sada bili pogođeni Francuska, Italija, Španija i Portugal.

"Videli smo to u (španskoj provinciji) Uelvi, gde je u subotu bilo 46 stepeni. U Briselu je 36 stepeni Celzijusa, a na istoku 38. To su apsolutno užasne temperature koje imaju veoma ozbiljan uticaj na ekosisteme, na ekonomiju i na zdravlje", rekla je Ribera.

Ona je dodala da i dalje treba mnogo uraditi u pogledu pripreme infrastrukture i urbanih sredina za realnost vanrednih situacija.

Veliki deo problema je, kazala je, to što neke političke partije „i dalje insistiraju, prilično žestoko, da klimatske promene ne postoje“ ili da je prilagođavanje ekološkoj stvarnosti preskupo.

"Biće mnogo skuplje ako ne preduzmemo ništa. Svi to znamo. Ne možete da kažete ljudima da su klimatske promene veliki egzistencijalni problem naše generacije, a zatim reći: 'Žao mi je, nećemo ništa preduzeti'. To je ono što oni rade", rekla je Ribera.

Podsetivši na "abnormalne" padavine prošlog oktobra i poplave u Valensiji u kojima je stradalo 229 ljudi, Ribera je kazala da to nisu izolovane epizode i da je potreban koherentan odgovor.

Mnogi političari, prema njenim rečima, izbegavaju da zahtevaju snažniju akciju iz straha da će izgubiti birače, što je nezdravo i potencijalno opasno za demokratiju.

"Mislim da je greška misliti da moramo da krijemo teškoće ili da će tržište rešiti probleme. Često je potrebna politička hrabrost da bi se shvatilo da teškoća postoji i da umesto da budete mali, morate biti veliki i pronaći rešenje koje dele svi", rekla je Ribera.

Negiranje problema ili neuspeh u njegovom rešavanju, dodala je, samo će pojačati postojeći nedostatak poverenja u političare.

Mnoge desničarske evropske partije se prema klimatskoj krizi odnose kao delu kulturnih ratova, piše britanski list.

Španska partija Voks želi da ukine zakon o klimatskim promenama i energetskoj tranziciji, zalažući se za veću upotrebu nuklearne energije. Mađarski premijer Viktor Orban je klimatske planove EU opisao kao „utopijsku fantaziju“ koja će samo povećati cene energije.

Ribera smatra da je politički konsenzus ipak moguće postići.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Evropska komisija