Srbija je registrovala izvestan nivo pripremljenosti za članstvo u EU u proteklih godinu dana u oblastima pravosuđa, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala dok u ekonomiji beleži dobar nivo a tempo pregovora i dalje će zavisiti od reformi u oblasti vladavine prava i normalizacije odnosa sa Kosovom, navodi se u godišnjem izveštaju Evropske komisije o Srbiji koji je objavljen 8. novembra.

Kada je reč o političkim kriterijumima, u izveštaju o Srbiji objavljenom u sklopu Paketa proširenja EU ukazuje se na političku polarizaciju koja je dodatno produbljena posle masovnih ubistava početkom maja.

Navodi se da tokom izveštajnog perioda nije bilo izbora i da Srbija treba da reši niz problema i sprovede dugogodišnje preporuke ODIHR i Saveta Evrope.

Debate u parlamentu, kako se navodi, obeležene su tenzijama između vladajuće koalicije i opozicije, parlament nema godišnji plan rada i većina sednica sazvana je bez poštovanja minimalnog roka, kodeks ponašanja se ne poštuje a česta upotreba zapaljivog jezika se ne kažnjava a kada se neko sankcioniše, reč je o poslanicima opozicije.

Komisija u izveštaju ukazuje i da su potrebni dalji napori da se obezbedi saradnja vlade i civilnog društva i da se "na terenu" omogući okruženje za osnivanje, rad i finansiranje organizacija civilnog društva.

U oblasti reformi javne uprave Srbija je umereno pripremljena, ocenjuje se u izveštaju i navodi da je ostvren ograničeni napredak u toj oblasti.

Kod pravosuđa Srbija ima izvestan nivo pripremljenosti za članstvo u EU i tokom posmatranog perioda je zabeležen izvestan  napredak. Navodi se da je Srbija načinila važne korake ka jačanju nezavisnosti i odgovornosti pravosuđa blagovremenim usvajanjem zakonodavstva po ustavnim amandmanima ali da treba da usvoji još dva zakona - o pravosudnoj akademiji i o sedištima i mesnim nadležnostima sudova.

U borbi protiv korupcije Srbija beleži izvestan nivo spremnosti i, ocenjuje se, da je ukupno gledano ostvaren ograničeni napredak, uključujući po pitanju prošlogodišnjih preporuka. Navodi se da se u toj oblasti beleži blago povećanje broja novih istraga i konačnih osuda u slučajevima visoke korupcije ali da je broj novih slučajeva smanjen.

Takođe u borbi protiv korupcije nije bilo slučaja konačnog oduzimanja imovine i za to je potrebno praćenje. Ukazuje se i da Srbija još nije usvojila nacionalnu strategiju borbe protiv korupcije i prateći akcioni plan.

"Korupcija je rasprostranjena u mnogim oblastima i ostaje razlog za zabrinutost. Potrebni su snažna politička volja za efikasno rešenje pitanja korupcije i snažan odgovor pravosuđa na korupciju na visokom nivou", navodi se u izveštaju o Srbiji za 2023.

Izvestan nivo pripremljeno za članstvo u EU Srbija beleži i u borbi protiv organizovanog kriminala. Ocenjuje se da je u postupanju po preporukama iz prošlogodišnjeg izveštaja ostvaren ograničen napredak, posebno kod otkrivanja i sprečavanja krijumčarenja migranata i trgovine ljudima.

Zabeležen je i mali rast finansijskih istraga i konfiskacije imovine u 2022, broj novih istraga i optužnica je povećan ali je broj prvostepenih i pravosnažnih osuda smanjen.

Kod ekonomskih kriterijuma za članstvo u EU, Srbija beleži dobar nivo pripremljenosti i ostavrila je izvestan napredak u razvoju funkconalne tržišne ekonomije.

Ocenjuje se da je Srbija umereno spremna na ekonomskom planu i da je ostvarila neki napredak za suočavanje sa konkurentnskim pritiskom i tržišnim snagama EU. Navodi se da je struktura ekonomije dalje unapređena i da je ekonomska integracija sa EU i dalje visoka ali da obrazovanje i obuke još ne odgovaraju u punoj meri potrebama tržišta rada.

U izveštaju se, kao i u prethodna dva iz 2021. i 2022, konstatuje da je Srbija ispunila sva merila za otvaranje klastera 3 o konkurentnosti i injkluzivnom rastu i da je taj klaster tehnički spreman za otvaranje.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: EK