Sve veća polarizacija političke scene i društva u Srbiji i netrpeljivost institucija prema neistomišljenicima nisu pogodni uslovi za sprovođenje reformi, navodi se u novom Alarm izveštaju koalicije prEUgovor, uz ocenu da je napredak zemlje na putu ka članstvu u EU ove godine bio najskromniji.
U izveštaju o napretku Srbije u Klasteru 1 (Osnove) u pristupnim pregovorima s EU, objavljenom 4. decembra, ocenjuje se da je usporavanje tempa reformi u sve većem kontrastu u odnosu na intenzivirane politike proširenja EU nakon ruske agresije na Ukrajinu 2022. godine.
Koalicija prEUgovor je apelovala na obe strane pristupnih pregovora da ojačaju reformski potencijal procesa proširenja Evropske unije.
"Vlada Srbije treba da iskoristi novi impuls za proširenje tako što će u dobroj veri intenzivirati reforme u Klasteru 1, uz napomenu da mora na prvo mesto da stavi kvalitet, a ne brzinu. Zato aktivnosti moraju da budu transparentne, inkluzivne i blagovremene. Koalicija poziva novi saziv evropskih institucija da intenzivira raspravu o internoj reformi EU radi pripreme za proširenje i da u nju uključi buduće članice", navodi se u izveštaju.
U izveštaju se podseća da su najviši zvaničnici EU tokom poseta Beogradu hvalili Srbiju zbog napretka u oblasti vladavine prava i "ambiciozne" Reformske agende, suprotno ocenama iz Izveštaja Evropske komisije.
"Koalicija apeluje na institucije i zvaničnike EU da poboljšaju komunikaciju sa građanima Srbije i da šalju dosledne poruke. Veoma je važno da građani Srbije u Uniji prevashodno vide partnera u unapređenju životnog standarda i vladavine prava", navodi se u izveštaju.
U analizi se ističe i da je podrška EU projektu iskopavanja litijuma u zapadnoj Srbiji dodatno negativno uticala na stav domaće javnosti prema EU i njenom imidžu normativne sile.
Izveštajni period, od maja do oktobra 2024. godine, podudara se sa prvih šest meseci rada nove Vlade Srbije, "a nastavak reformskog procesa još nije uhvatio zamah".
"Slično nalazima koalicije prEUgovor, ocene iz izveštaja EK ukazuju na spore, nedovršene i nedovoljno efektivne reforme u protekloj deceniji. Srbija se i dalje nalazi na pola puta do članstva, sa neznatnim pomacima, dok je napredak u 2024. godini bio najskromniji do sada", ocenjuje koalicija i podseća da nikakav napredak nije zabeležen u rekordnih devet poglavlja.
Koalicija ocenjuje da izborni uslovi nisu bitno poboljšani ni pre lokalnih izbora u junu, a ni posle njih, a da je dalje napore u tom smeru opstruirala vladajuća većina.
"I politička scena i društvo su sve više polarizovani. Demokratske institucije, umesto da kanališu različite stavove i interese, pokazuju sve veću netrpeljivost prema neistomišljenicima i kritičarima vlasti. Takvi uslovi nisu pogodni za kvalitetno definisanje i sprovođenje reformi", ističe se u analizi.
Urednica Alarm izveštaja Jelena Pejić Nikić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku izjavila je na predstavljanju izveštaja u Beogradu da se odnos Vlade i civilnog društva urušava, dok istovremeno raste pritisak na aktiviste i organizacije kroz napade, kriminalizaciju i uvođenje kontroverznih zakona.
"Borba protiv aktivista postaje sve teža, uz prekomernu upotrebu sile koja se ne kažnjava. Policija je i dalje pod političkim uticajem, a operativna nezavisnost mora biti prioritet, kako je EK naglasila, da bi se efikasno suprotstavili nepravilnostima" rekla je Pejić Nikić.
Ona je dodala da civilno društvo mora imati ključnu ulogu u izgradnji transparentnosti i donošenju odluka, što trenutno nije slučaj u mnogim reformskim procesima.
U izveštaju se podseća da su građani koji su tokom leta i jeseni redovno izlazili na ulice da iskažu svoje protivljenje odlukama vlasti i koji traže odgovornost za njene propuste, "trpeli odmazdu, koja sve češće poprima i oblike krivičnog gonjenja".
Koalicija navodi da zbog toga izmene krivičnog zakonodavstva predstavljene u oktobru dobijaju na značaju, ali da postoje brojne zamerke na njihov sadržaj i na postupak izrade.
Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra je na predstavljanju izveštaja rekla da su izmene krivičnog zakonika neophodne, ali da dosad nije bilo povratnih informacija o konkretnim promenama.
"Izmena zakonika o krivičnom postupku donosi ozbiljne propuste – prava žrtava su limitirana, a pozicija tužioca sve slabija. Sud se meša u rad Tužilaštva, a tužioci neće moći da dokazuju dela", kazala je Macanović.
Miša Bojović iz organizacije Transparentnost Srbija rekla je da EK priznaje napredak u borbi protiv korupcije, ali da se Strategija ne bavi ključnim problemima poput transparentnosti i da akcioni plan još nije počeo da se priprema.
"Korupcija ubija jer sumnje na njeno postojanje nastaju usled nedostatka transparentnosti. Veliki infrastrukturni projekti često se sprovode mimo domaćih zakona, a vlast se povremeno povlači iza međudržavnih sporazuma koji zahtevaju tajnost", rekla je Bojović.
Ona je dodala da se funkcija parlamenta urušava i da on postaje institucija koja samo potvrđuje odluke vlade bez rasprave.
Koalicija prEUgovor je mreža organizacija civilnog društva osnovana radi praćenja politika koje se odnose na pregovore o pristupanju Srbije EU, sa posebnim naglaskom na poglavlja 23 i 24 o vladavini prava.
Koaliciju čine ASTRA – Akcija protiv trgovine ljudima, Autonomni ženski centar (AŽC), Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP), Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), Centar za primenjene evropske studije (CPES), Grupa 484 i Transparentnost Srbija (TS).
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: X@prEUgovor