Umesto da se približava Evropskoj uniji, čini se da se Srbija, kandidat za članstvo u EU koji se klacka između istoka i zapada, od nje sve više udaljava, iako autoritarno nastrojenom ocu nacije Aleksandru Vučiću preko usana olako prelaze uveravanja o privrženosti Evropi, piše luksemburški dnevnik Tageblat.
Dnevnik piše da se na kritike osetljivi Vučić u svetlu kontinuiranih protesta ove sedmice čak poredio sa zbačenim sirijskim diktatorom Bašarom el Asadom i građanima "vidno iznerviran i uz žestoko gestikuliranje" poručio da on neće "ni od koga pobeći".
Tageblat piše da posle tragedije u Novom Sadu i neprestanih "dosadnih potesta zbog korupcije i nepotizma" postoje svi razlozi za takvo loše raspoloženje lidera "nacional-populističke SNS" i da stvari ne teku dobro za "srpskog autoritarnog političkog kameleona".
Proteste, piše dnevnik, "nisu ućutkala ni samovoljna hapšenja niti provokateri i zabrađeni batinaši koji su vrbovani kako bi diskeditovali demonstracije".
"I Zaista, katastrofa u Novom Sadu je neumoljivo ogolila sve slabosti države u kojoj je vladajuća partija praktično srušila podelu vasti. Kritika na račun manipuliranih tendera, tajnih građevinskih ugovora i velikih projekata, čak i u glavnom gradu, koji su stavljeni u funkciju bez upotrebnih dozvola, ide ruku pod ruku sa erozijom popularnosti vlade i predsednika", piše Tageblat.
Dnevnik ocenjuje da i nada Beograda da bi projekat eksploatacije litijuma, koji je u Srbiji jako sporan, mogao da ponovo oživi "potpuno paralisani maratonski proces pristupanja EU, može da se ispostavi kao "pusta želja".
"Iako je Evropska komisija ove jeseni već četvrti put preporučila otvaranje pregovaračkih poglavlja sa Srbijom, teško da će to partneri u EU za to imati sluha", piše luksemburški dnevnik.
U "posustalom pristupnom pokeru Srbije" još od 2021. godine nije otvoreno nijedno poglavlje, poseća list.
"Naime, bilo da je reč o izostanku izgradnje sistema vladavine prava, patroniziranju nepoželjnih medija, ili odbijanju usklađivanja sa spoljnom politikom EU i uvođenja sankcija Rusiji - umesto da se približava EU, čini se da se kandidat koji vrda između Istoka i Zapada sve više od nje udaljava", ocenjuje dnevnik.
Tageblat prenosi da su čak i vladi bliski mediji u Srbiji već preneli da se uoči odluke o eventualnom otvaranju klastera u pregovorima sa Srbijom "najmanje osam članica EU" izjasnilo protiv toga.
"Godinu dana posle poslednjih optužbi za manipulacije na parlamentarnim izborima u Beogradu se ponovo množe špekulacije o izborima. Da bi skrenuo pažnju sa katastrofe sa rušenjem (u Novom Sadu) večiti izborni trkač Vučić bi mogao da potraži spas u novom prevremenom izlasku na birališta", ocenjuje Tageblat.
Izvor: Dnevni evropski servis
Foto: Beta