U Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi, Mađarskoj, Turskoj i Srbiji, stotine hiljada ljudi izlazi na ulice zbog vlasti koje im uskraćuju prava i koje ih hapse, a SAD, umesto da se solidarišu sa tim ljudima napadaju evropske demokratske zemlje, što pokazuje koje zemlje u Evropi Vašington vidi kao saveznike, piše nedeljnik Cajt.

Nemački nedeljnik podseća da je američki Stejt department nedavno u jednom dokumentu ocenio da su "SAD potrebni civilizacijski strateški partneri u Evropi". 

"Očekivalo bi se da će se ministarstvo u tom dokumentu solidarisati sa ljudima na ulicama Beograda ili Budimpešte. Nažalost, daleko od toga. Umesto toga američke diplomate kritikuju Evropu, navodeći da ona guše slobodu mišljenja i alternativne političke projekte", piše 4. jula nedeljnik.

"Nažalost, pri tome nisu mislili na Srbiju, na Mađarsku ili na Tursku, a kamoli Rusiju ili Belorusiju. Amerikanci kritikuju funkcionalne demokratije Evrope", piše Cajt

List piše da su na meti u prvom redu nemačke vlasti "kada pokušavaju da ograniče krajnje desno ili levo huškanje, antisemitizam ili rusku propagandu na internetu", ili francuski sudovi zato što su ekstremno desnoj, nacionalističkoj političarki Mari Le Pen zbog pronevere evropskog novca stavili nanogicu i privremenu zabranili bavljenje politikom.

"O kaznama zatvora za političare u Istanbulu, logorima u Rusiji, represiji u Budimpešti i Beogradu Stejt department ne izgovara ni reč", piše nedeljnik.

Ta se nova linija sukoba između SAD i Evrope, prema pisanju lista, naravno dopada autokratskim političarima koji hapšenje "doživljavaju kao nastavak politike drugim sredstvima".     

Cajt piše da je u Rusiji zatvaranje protivnika režima već odavno rutinska reakcija na svakog političara koji ne hvali konstatno predsednika Vladimira Putina i ne sledi bezuslovno verno vladinu politiku.

"Naravno da u Mađarskoj, Srbiji, pa čak ni u autoritarnoj Turskoj ne vladaju ruski uslovi. Ali osnovna ideja, da se politički protivnici uklone iz igre pravnim sredstvima širi se u sve više zemalja. I taj trend nipošto ne treba mešati sa pravno dobro utemeljenom presudom protiv Marin Le Pen zbog dokazane pronevere poreskog novca", piše nedeljnik.

"Činjenica da američka vlada kritikuje Francusku i Nemačku, ali ne i Rusiju, Mađarsku ili Tursku, pokazuje gde ona u Evropi traži svoje 'civilizacijske saveznike'" piše list. 

"Za slobodnu Evropu i Evropsku komisiju to, kao logičan zaključak, znači da sa SAD treba da koriste podjednako jasan jezik kao i prema Mađarskoj, Srbiji ili Turskoj. I da oštro i jasno da povuku granicu između vladavine prava i vladavine nepravde", zaključuje Cajt.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto Beta/AP