Predsednik Srbije Aleksandar Vučić našao se pred najvećim izazovom od kako je njegova Srpska napredna stranka počela da preuzima kontrolu nad državom, ali je pitanje da li će energija masovnih protesta biti pretočena u trajnu politički relevantnu opciju, piše Frankfurter algemajne cajtung (FAZ).

Nemački dnevnik piše da se kraj demonstracija, koje su posle tragične nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu uz Beograd, Novi SAD i Niš zahvatile i mnoge manje gradove u Srbiji, za sada ne može nazreti.

"Balkansku državu zahvatio je talas protesta protiv Vučićevog sistema moći, i (taj talas), uprkos razlikama u detalju, podseća na narodni ustanak iz oktobra 2000. kojim je srušen režim Slobodana Miloševića", piše FAZ.    

Da bi pokazao da i on može da mobiliše mase, Vučić je 24. januara organizovao kontramiting, kao priliku "da bude slavljen kao otac nacije zabrinut za dobrobit stanovništva", PIše FAZ.

Dnevnik, međutim, dodaje da je kontramiting održan u provincijskom gradu Jagodini, "između ostalog i zato što bi vlada verovatno, barem u Beogradu i Novom Sadu, imala poteškoće da mobiliše veliki broj ljudi".

I dok je vlast govorila o 100.000 okupljenih, drugi posmatrači su navodili broj od 15.000. piše nemački dnevnik.

"Ljudi koji su zadovoljni ekonomskim razvojem zemlje i kojima ne smeta, ili čak i podržavaju sve više nacionalistički ton vlade, u Srbiji svakako ima, posebno među starijom generacijom", ocenjuje FAZ.

"Nejasno je za sada, ipak, da li će politička energija koja sasvim očigledno proizlazi iz protesta, moći da bude pretočena i u trajnu, partijsko-politički relevantnu opciju. Studenti se za sada svesno drže podalje od svih opozicionih partija", ocenjuje FAZ.

Dnevnik prenosi ocene pojedinih demonstranata da u Srbiji više nema protora za partijski angažman, jer su sve državne institucije pod kontrolom SNS.

Oni se "organizuju sa pažnje vrednom disciplinom" na demokratskim studentskim skupovima na fakultetima, ali ako protesti ne dovedu do rušenja režima kao 2000. godine, "ostaje otvoreno pitanje kako njihovo nezadovoljstvo treba da bude konsolidovano i parlamentarno delotvorno", piše FAZ.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta