Na Kosovu se u nedelju održavaju parlamentarni izbori, u trenutku kada postoji šansa da učvrsti političku stabilnost i proaktivno oblikuje odnose sa Srbijom i drugim međunarodnim partnerima, ali ujedno postoji neizvesnost oko budućeg angažmana SAD u regionu, piše danas nemaćka Fondacija Fridrih Nauman.

Fondacija, bliska liberalnoj partiji FDP i deo Evropskog pokreta u Nemačkoj, piše da su kao sila zaštitnica i deo međunarodnih snaga Kfor, SAD na Kosovu "nezamenjive, ali da su pojedini važni saradnici Donalda Trampa sugerisali da baš i ne gaje simpatije za kosovsku stvar".

Na izborima 2021. godine je levičarsko-populistički pokret Samoopredeljenje premijera Aljbina Kurtija odneo ubedljivu pobedu sa 50,3% glasova,  piše Fondacija Fridrih Nauman.

Konstatuje se da je od tada Kurtijeva vlada sprovela različite mere koje su uzburkale i domaću i međunarodnu javnost, i da je "međunarodna zajednica oštro kritikovala jednostrano, prinudno zatvaranje srpskih institucija, jer je normalizaciju odnosa dve zemlje trebalo postići dijalogom, a ne pritiskom".

"Te su mere, međutim, povećale popularnost premijera Kurtija u zemlji", piše Fondacija.

Izbori su deveti od osamostaljenja Kosova 2008. godine i prvi od 2010. koji se održavaju u redovnom terminu, jer je Kurtijeva vlada prva koja je uspela da izdrži ceo mandat.

Glasa se za 120 mandata u Skupštini Kosova, od kojih je deset rezervisano za srpsku, a deset za ostale manjine na Kosovu. Učestvovaće 28 izbornih lista sa ukupno 1.280 kandidata.

Fondacija podseća da Kosovo, sa svojih manje od dva miliona stanovnika, ima vrlo mlado biračko telo, pa je samo od izbora 2021. godine 150.000 građana Kosova steklo prevo glasa. Među mladima uzrasta 18 do 21 godine beleži se i najveći odziv na izbore, i to prema podacima izborne komisije čak 57%.

U analizi se ocenjuje da bi jezičak na vagi na izborima mogla da bude kosovska dijaspora, koja čini približno pet do deset odsto biračkog tela i može značajno da utiče na ishod izbora.   

Fondacija piše da ankete pokazuju da Kurtijevo Samoopredeljenje i dalje može da računa sa 45% do 50% glasova. Demokratska prtija Kosova, koja pripada liberalnoj evropskoj partiji ALDE, mogla bi da osvoji 17% do 20% glasova, dok bi konzervativni Demokratski savez Kosova (LDK) mogao da osvoji 15%.

"Smena straže sa stoga ne može očekivati, ali postoji mogućnost da Samoopredeljenje, koje je do sada vladalo samo, bude primorano da sklapa koalicije", piše Fondacija Fridrih Nauman.

Atlantski centar ocenjuje da je Aljbin Kurti hrabra, ali i polarizujuća ličnost, i da ga kao reformistu hvale oni željni brzih promena, a kritikuju drugi koji smatraju da njegova politika potkopava progres na putu stvaranja dobrih regionalnih odnosa.

"Za mnoge on je simbol nade i progresa, a za druge, njegovi tvrdokorni stavovi, posebno u pogledu unutrašnjih reformi, podižu crvenu zastavu za uzbunu. I dok birači kreću na birališta, Kurtijevo liderstvo i njegova vizija ostaju u centru političke debate na Kosovu, i nameću pitanja o putu napretka za zemlju", piše Evropski centar Atlantskog saveta.

"Budućnost Kosova odsudno zavisi od njegove integracije u evro-atlantske institucije, uporedo sa izborom nove Evropskem komisije i šansama koje izbor novoimenovog specijalnog izaslanika (EU Petera Sorensena) pruža za normalizaciju dijaloga Kosova i Srbije. Uz do, potencijalna promena prioriteta nove administracije SAD dodaje još jedan sloj neizvesnosti", ocenjuje Atlantski savet.

Savet ocenjuje da će odnosi Kosova sa SAD, kako se ono bude kretalo u promenjivom globalnom prostoru, igrati ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti zemlje, a i da put Kosova u EU zavisi od ishoda ovih izbora.

"Ako Kurti obezbedi novi većinski mandat, zemlja bi mogla da se suoči sa još intenzivnijom politikom igranja sa vatrom na relaciji Kosovo-EU, posebno ako predsednik SAD Donald Tramp napusti tradicionalnu američku podršku, a Brisel ostane podeljen oko proširenja" EU, piše Atlantski savet. 

"Ako Samooprdeljlenje bude primorano da vlada u koaliciji sa Demokratskom partijom Kosova (PDK) ili Demokratskim savezom Kosova (LDK), postoji izvesna nada da bi Kurtijeva retorika mogla da postane umerenija, što bi vodilo većoj otvorenosti za dijalog sa regionalnim i međunarodnim partnerima", piše Atlantski davet.

"Istovremeno velika koalicija PDK i LDK bez Samoopredljenja imala bi za posledicu nepredvidliv program i nestabilan mandat. Sa  širokom podrškom koju Kurti ima, on bi kao opozcija bio noćna mora za premijera iz PDK ili LDK, nalik položaju nekih vlada u Evropi, na primer Francuske, Španije ili potencijalno Nemačke, gde se raznorodne političke alijanse bore da sačuvaju zajedništvo, nekada i nauštrb efikasnog vođenja politike", zaključuje Atlantski savez.

Izvor: Dnevni evropski servis

Foto: Beta/AP